Jak powiedział podczas konferencji prasowej Simon, od rana do popołudnia w piątek liczba zainfekowanych koronawirusem zwiększyła się o co najmniej 70 osób.

Przypomniał, że przed godz. 9 służby sanitarne Hiszpanii informowały, że badania na obecność Covid-19 dały 280 pozytywnych wyników. “Testy te nie gwarantują jednak, że badana osoba nie nabawiła się w ostatnim czasie koronawirusa, a choroba wkrótce się nie ujawni” - powiedział Simon.

Szef CCAES wyraził przekonanie, że w najbliższych godzinach może wzrosnąć liczba zainfekowanych, z uwagi na liczne przypadki osób z objawami Covid-19. Dodał, że czterech chorych na koronawirusa opuściło już hiszpańskie szpitale.

Simon przypomniał, że wśród pięciu dotychczasowych śmiertelnych ofiar koronawirusa w Hiszpanii są pacjenci w wieku emerytalnym: od 69 do 99 lat.

W piątek rano ministerstwo zdrowia Hiszpanii potwierdziło dwa nowe zgony z powodu koronawirusa. Ostatnimi ofiarami epidemii są 87-letni pacjent szpitala w Saragossie, a także 76-letni mieszkaniec jednego z madryckich domów spokojnej starości.

Najwięcej osób zakażonych koronawirusem w Hiszpanii znajduje się na terenie wspólnot autonomicznych Madrytu, Walencji, Katalonii, Andaluzji oraz Kraju Basków.