Główny Inspektorat Sanitarny w aktualnych komunikatach nie zaleca podróży do Chin, Honkongu, Korei Południowej, Iranu, Japonii oraz Włoch. Apeluje ponadto o zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich osobom przebywającym na terenie Niemiec, Francji i Hiszpanii.
Reklama

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii i USA. Wśród krajów europejskich wirus najbardziej rozprzestrzenił się we Włoszech, gdzie potwierdzono ponad 3 tys. przypadków.

Główny Inspektor Sanitarny w swych komunikatach nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Iranu i Japonii, a w Europie - Włoch.

Na terenie kontynentu, zgodnie z danymi na czwartek, coraz więcej przypadków pojawia się we Francji (285), w Niemczech (262) oraz w Hiszpanii (200). Wobec osób przebywających na terenie tych krajów GIS zaleca zatem zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Zachorowania mają miejsce również w Wielkiej Brytanii, w Szwajcarii, w Irlandii, w Norwegii, w Holandii, w Szwecji, w Finlandii, w Austrii, w Belgii, w Grecji, w Chorwacji, w Czechach, w Słowenii, na Białorusi, w Rumunii, na Litwie, na Łotwie, w Estonii, na Węgrzech i na Ukrainie.

W Polsce w środę potwierdzono pierwszy przypadek nowego koronawirusa. Pacjent, u którego go wykryto, jest hospitalizowany w Zielonej Górze; przyjechał z Niemiec. Jego stan jest dobry.

Do czwartku, 5 marca na całym świecie odnotowano 95 315 potwierdzonych przypadków. Liczba ofiar śmiertelnych choroby wzrosła do 3 282, czyli o 80 w stosunku do danych środowych. Zgony zgłoszono z: Chin (3014), Włoch (107), Iranu (92), Korei Południowej (35), Stanów Zjednoczonych (11), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia - 6), Japonii (6), Francji (4), Australii (2), Filipin (1), San Marino (1), Hiszpanii (1), Tajwanu (1) i Tajlandii (1).

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.