Dzieci są tak samo narażone na infekcję nowym koronawirusem jak dorośli, ale u dzieci występuje mniejsze ryzyko ciężkich objawów – ocenili naukowcy na podstawie danych z miasta Shenzhen w południowych Chinach. Ich wnioski nie zostały jeszcze poddane recenzji naukowej.

Badacze z kilku instytucji opublikowali swoją interpretację na platformie medRxiv. Przeanalizowali dane dotyczące 391 osób zakażonych koronawirusem w Shenzhen oraz 1286 osób z ich bliskiego otoczenia.

Na podstawie tych danych naukowcy ocenili prawdopodobieństwo przekazania wirusa domownikom na 15 proc., przy czym u dzieci prawdopodobieństwo infekcji było takie samo, jak u dorosłych – napisano w streszczeniu badania.

„Dodatkowo pokazujemy, że dzieci są tak samo zagrożone zakażeniem jak ogólna populacja, choć u nich jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich objawów, więc powinny być uwzględniane w analizach transmisji i kontroli” - dodano.

Z przeanalizowanych przypadków infekcji trzy osoby zmarły, a 225 wyzdrowiało, przy czym średni czas potrzebny na wyzdrowienie wynosił 32 dni. Pacjentów poddawano izolacji średnio po 4,6 dnia od wystąpienia objawów lub po 2,7 dnia, jeśli znaleziono ich na podstawie analizy kontaktów osób zakażonych – stwierdzili badacze.

Analizę opublikowali w tym tygodniu badacze z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore, Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Shenzhen, miejscowego oddziału Harbińskiego Instytutu Technologii oraz Laboratorium Peng Cheng w Shenzhen.