Przesłuchania w Kongresie, które transmitowane są przez media, otworzył szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff, Demokrata, który powiedział, że pytaniem, na które należy znaleźć odpowiedź jest, dlaczego prezydent "chciał odwołać" ambasador Yovanovitch i podkreślił, że została ona "oczerniona i odsunięta" przez Trumpa.

W trakcje jej przesłuchania prezydent napisał na Twitterze: "Gdziekolwiek udała się Yovanovitch działo się źle. Zaczęła w Somalii i jak to poszło? Potem szybko przewijamy do Ukrainy, gdzie nowy ukraiński prezydent mówił o niej źle w mojej drugiej rozmowie telefonicznej z nim. Absolutnym prawem Prezydenta USA jest mianowanie ambasadorów".

Yovanovitch zeznała w Izbie Reprezentantów, że ataki Trumpa "są bardzo zastraszające".

Schiff powiedział dziennikarzom, że "zobaczył zastraszanie świadka w czasie rzeczywistym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych", gdy Trump tweetował podczas przesłuchania.

Zeznając wcześniej za zamkniętymi drzwiami, była ambasador powiedziała 11 października w Izbie Reprezentantów, że Trump wywierał presję na Departament Stanu, aby odwołał ją ze stanowiska w Kijowie. Oceniła, że zależało mu na tym, ponieważ jej antykorupcyjne działania na Ukrainie sprawiły, że osoby współpracujące z osobistym prawnikiem prezydenta Rudym Giulianim "czuły się finansowo zagrożone".

Do zwolnienia Yovanovitch miał namawiać Trumpa przez wiele miesięcy Giuliani, który oskarżył ją o to, że prywatnie źle wypowiada się o prezydencie. (PAP)

fit/ kar/