Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, zawartej 16 sierpnia br. w Waszyngtonie. Jej podpisanie dyplomaci obu krajów uznali za krok w kierunku zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków.
Reklama

Zamieszczony na stronie internetowej Sejmu rządowy projekt przewiduje upoważnienie prezydenta RP do ratyfikowania umowy; umowa ma wejść w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.

Porozumienie zostało zawarte między MSWiA, a amerykańskim departamentem bezpieczeństwa krajowego. Według ambasady RP w Stanach Zjednoczonych umowa przybliża Polskę do zniesienia obowiązku wizowego. Podobnie oceniła porozumienie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. "Polska i USA wspólnie zrobiły kolejny krok ku naszemu wspólnemu celowi. Dzięki podpisanej umowie jesteśmy coraz bliżej włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego #VisaWaiverDlaPolski" – napisała Mosbacher na twitterze po podpisaniu porozumienia.

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r.; jego celem jest wspieranie rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W ramach programu corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób.

Polska nie jest objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.

VWP obejmuje 38 państw, w tym 23 kraje UE, wśród nich Czechy, Słowację, Węgry, Litwę, Łotwę i Estonię. Warunków programu oprócz Polski wciąż nie spełniają Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr.