Wzrost cen przyspieszył. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku GUS w maju 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2%, a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,3%.

- Wzrost cen był jednak mniejszy niż oczekiwał tego rynek, jeśli Rada Polityki Pieniężnej miałaby się czymś niepokoić, to wzrostem tempa inflacji od początku roku, ponieważ w styczniu była poniżej 1 proc. - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Bo może to wywoływać oczekiwania, że inflacja odbija i wkrótce będzie powyżej celu inflacyjnego i RPP może się spóźnić z podwyżkami stóp procentowych.

Jednak ten wzrost jest spowodowany tzw. efektem bazy. Po drugie, wynikał ze wzrostu cen ropy naftowej na świecie. W kraju natomiast rosły ceny żywności, na co jednak RPP nie ma wpływu.

Wzrost cen żywności jeszcze przed nami, ale pod koniec maja ceny ropy odnotowały gigantyczne spadki.

- Złoty wzmocnił się wobec dolara, a ceny ropy spadły, a więc wpływ cen paliw na inflację będzie działał w drugą stronę - wyjaśnia ekspert XTB. - Inflacja w kolejnych miesiącach będzie na niższych poziomach.

Nadal pozostaje więc aktualna zapowiedź RPP, że stopy procentowe pozostaną bez zmian co najmniej do końca kadencji obecnej RPP.