Stołeczny urząd zakazał przeprowadzenia dwóch zgromadzeń publicznych 1 maja w Warszawie. Jak poinformował PAP rzecznik miasta Kamil Dąbrowa, organizatorami obydwu wydarzeń miały być środowiska narodowe.

Pierwsze zgromadzenie miało się odbyć na trasie: plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, ul. Świętokrzyska, z zakończeniem na ul. Jasnej, a we wniosku organizator wskazał 10 000 uczestników. Zaproponowana przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zmiana miejsca zgromadzenia nie została przez organizatora zaakceptowana.

W drugim przypadku organizatorzy chcieli przeprowadzić zgromadzenie stacjonarne na pl. Zamkowym.

Jak przekazał PAP Dąbrowa, organizatorami obu wydarzeń są osoby prywatne należące do środowisk narodowych.

Decyzję o zakazie przeprowadzenia zgromadzeń władze miasta argumentują zajęciem terenu przez Kancelarię Prezydenta, która na pl. Zamkowym organizuje uroczystości z okazji 3 maja. W związku z tym od 30 kwietnia na placu będą budowane trybuny i podesty.

"Do ich budowy wykorzystywany ma być ciężki sprzęt i maszyny budowlane. Organizator uroczystości państwowych otrzymał w tym zakresie stosowne zezwolenie Zarządu Terenów Publicznych na wykorzystanie terenu" – wyjaśnia miasto. "W ocenie Urzędu Miasta prace na pl. Zamkowym z użyciem ciężkiego sprzętu oraz fakt, że obecnie jego powierzchnia jest wykorzystywana częściowo przez ogródki gastronomiczne, pomieszczenie na placu zgłoszonej liczby 10 000 uczestników nie jest możliwe" - wskazuje ratusz.

Stołeczny urząd zwraca ponadto uwagę, że 1 maja na Zamku Królewskim odbędzie się organizowane przez Kancelarię Premiera spotkanie szefów rządów Unii Europejskiej – oprócz polskiego premiera obecni będą przywódcy Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

"Wydarzenie to może także wpłynąć na możliwość ograniczenia przez Służbę Ochronę Państwa dostępności do Zamku Królewskiego od strony pl. Zamkowego" – tłumaczy miasto.(PAP)