We wtorek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który zajmie się m.in. projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia programu przygotowań Polski do bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Dyskusja nad projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie zatwierdzenia programu przygotowań Polski do bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE znalazła się w programie wtorkowego posiedzenia na wniosek MSZ. Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański powiedział PAP, że pakiet projektów, które wejdą w skład programu pozwoli złagodzić najbardziej dotkliwe skutki bezumownego brexitu.

Szymański podkreślił w komentarzu dla PAP, że prace przygotowawcze na wypadek złego scenariusza, czyli upadku porozumienia między UE a Wielką Brytanią ws. brexitu, prowadzone są przez polski rząd od kwietnia 2018 r. "Składają się na to rozwiązania legislacyjne, organizacyjne i informacyjne" - dodał wiceminister. Jak zaznaczył, opracowanie legislacji krajowej "zostało zsynchronizowane z przygotowaniami na poziomie UE", jako że "część rozwiązań krajowych i unijnych się uzupełnia".

We wtorek rząd zajmie się też przepisami, które w razie tzw. bezumownego brexitu ułatwią Brytyjczykom pozostanie w Polsce. W projekcie znalazły się m.in. przepisy dot. zasiłku dla bezrobotnych obywateli Wielkiej Brytanii i Polaków, którzy pracowali na terenie Wielkiej Brytanii. Projekt zakłada ustanowienie okresu, w jakim pobyt obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin w Polsce bezpośrednio po dacie brexitu będzie uznawany za legalny. Określa także podstawy prawne dla udzielenia im zezwoleń na pobyt czasowy i stały, uzależniając to od dysponowania 29 marca 2019 r. prawem pobytu lub prawem stałego pobytu.

Ministrowie zajmą się też projektem noweli regulującej niektóre sprawy związane z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w przypadku tzw. twardego brexitu. Kwestie te dotyczą m.in. Polaków, którzy nabyli kwalifikacje zawodowe w Wielkiej Brytanii, a chcą pracować w Polsce. Projekt przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Przepisy mają uregulować - w przypadku tzw. bezumownego brexitu - sytuację obywateli RP i obywateli UE, którzy nabyli kwalifikacje zawodowe w Wielkiej Brytanii. "W warunkach coraz wyraźniej rysującej się perspektywy braku porozumienia między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem po dniu 30 marca 2019 r. państwo to stanie się w relacjach z Unią Europejską państwem trzecim i zostanie wyłączone z unijnego porządku prawnego" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Rząd ma przyjąć też we wtorek "projekt ustawy o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystąpieniem z UE". Ministerstwo Finansów zauważa, że w przypadku brexitu bez umowy oraz braku innego sposobu uregulowania stosunków w zakresie prowadzenia działalności przez instytucje finansowe, podmioty te stracą prawo do wykonywania działalności w Polsce na podstawie jednolitego paszportu europejskiego - zostaną uznane za podmioty z państwa trzeciego.

"Celem propozycji jest zabezpieczenie interesów klientów poprzez zapewnienie odpowiedniego okresu na dostosowanie działalności niektórych podmiotów rynku finansowego do bezumownego opuszczenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej" - tłumaczy MF.

W połowie marca w Izbie Gmin ponownie odbędą się głosowania nad porozumieniem z UE ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Premier Theresa May kategorycznie odrzuca możliwość nowego referendum, jednak w ubiegłym tygodniu zapowiedziała, że w razie porażki jej projektu w zaplanowanym na 13 marca głosowaniu posłowie otrzymają prawo wyboru pomiędzy brexitem bez umowy lub opóźnieniem opuszczenia Wspólnoty. Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca br.

Rada Ministrów zajmie się także projektem dot. nowej matrycy stawek VAT. Projekt przewiduje m.in., że soki i nektary będą podlegać 5-proc. stawce VAT, a napoje zawierające do 20 proc. wkładu owocowego, 23-proc. stawce. Uproszczenia mają np. objąć wiele produktów spożywczych. Najniższą, 5-proc. stawką będzie objęte pieczywo czy ciastka, które obecnie podlegają trzem stawkom: 5 proc., 8 proc. i 23 proc., w zależności do daty przydatności od spożycia.

Jedną 5-proc. stawką będą np. objęte owoce tropikalne, cytrusy, pistacje, migdały itp. Przyprawy mają być opodatkowane 8-proc. stawką.

Wzrośnie natomiast z 5 proc. do 23 proc. VAT na owoce morza: ośmiornice, homary, kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże. Zaplanowano wydawanie wiążących informacji stawkowych, które będą chroniły wszystkich w łańcuchu dostaw produktu objętego danym kodem.

Rząd ma się też zająć projektem noweli ustawy o drogach publicznych. Planowane przepisy zakładają możliwość wyznaczenia, w drodze rozporządzenia, podmiotu publicznego do realizacji usług związanych z systemami teleinformatycznymi służącymi do poboru opłat elektronicznych.