Przedstawiciele brytyjskiego parlamentu byli w poniedziałek w Brukseli na rozmowach dotyczących tego, czy i jak Komisja Europejska może pomóc przełamać obecny impas, po odrzuceniu umowy o brexicie przez Izbę Gmin.

Selmayr - jeden z najważniejszych urzędników KE, były szef gabinetu przewodniczącego tej instytucji Jean-Claude'a Junckera - napisał na Twitterze, że spotkanie potwierdziło, że UE dobrze zrobiła, rozpoczynając przygotowania do opuszczenia Wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo bez umowy jeszcze w 2017 r.

Była to odpowiedź na sugestie parlamentarzystów z Wysp, którzy po półtoragodzinnych rozmowach mówili, że premier Wielkiej Brytanii Theresa May może uzyskać zgodę ze strony zaplecza parlamentarnego na umowę rozwodową, jeśli UE zgodzi się na prawnie wiążące zmiany w tekście.

Selmayr podkreślił, że nikt ze strony unijnej nie rozważa wystosowania prawnie wiążących zapewnień do porozumienia o wyjściu. Z jego relacji brytyjscy posłowie w "niejednoznaczny" sposób odpowiadali, czy jakiekolwiek zapewnienia pomogłyby w uzyskaniu większości w Izbie Gmin do przegłosowania porozumienia o wyjściu.

Brytyjski parlament w styczniowej uchwale w sprawie brexitu zasugerował konieczność znalezienia alternatywnego rozwiązania wobec wynegocjowanego przez rząd May mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej. Brytyjczycy chcieliby zapewnień, że taki mechanizm będzie ograniczony czasowo, ale na to nie ma zgody ze strony UE.

Kontrowersyjny mechanizm awaryjny (ang. backstop) dla Irlandii Północnej zakłada, że w razie braku porozumienia z UE w sprawie brexitu między Brukselą i Londynem Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku UE. Sprawia także, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną.

W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy 29 marca.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)