Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro w opublikowanym w środę wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA opowiedział się za przedterminowymi wyborami parlamentarnymi w celu zakończenia kryzysu politycznego w kraju. Odrzucił apele o wcześniejsze wybory prezydenckie.

"Bardzo dobrze byłoby zorganizować wybory parlamentarne wcześniej, byłaby to bardzo dobra forma dyskusji politycznej, dobre rozwiązanie poprzez powszechne głosowanie" - powiedział prezydent.

Spytany o apele dotyczące wcześniejszych wyborów prezydenckich, Maduro zaznaczył, że władze Wenezueli nie zaakceptują ultimatum i nie pozwolą się nikomu szantażować. Dodał, że kraje wzywające do przedterminowych wyborów prezydenckich, będą musiały poczekać do 2025 roku.

Na początku stycznia Maduro został zaprzysiężony na drugą kadencję po wygraniu niespełniających standardów demokratycznych wyborów prezydenckich w 2018 roku.

Lider opozycji Juan Guaido, który w zeszłym tygodniu ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli i został uznany przez USA, wezwał do przedterminowych wyborów prezydenckich, argumentując że Maduro został wybrany w ubiegłym roku w nieuczciwy sposób.