Uroczystości zaprzysiężenia Jaira Bolsonaro na nowego prezydenta Brazylii miały miejsce w Pałacu Prezydenckim w stolicy kraju - Brasilii.

Jak podało MSZ, Czaputowicz pogratulował Bolsonaro zwycięstwa wyborczego i życzył sukcesów w sprawowaniu urzędu. Wyraził także nadzieję na zacieśnianie relacji między Polską a Brazylią.

Według MSZ, podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Peru Nestorem Popolizio Bardalesem podsumowano stan relacji bilateralnych, "zwłaszcza na polu politycznym, naukowym oraz przemysłów obrony, a także współpracę na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ". Z kolei spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Argentyny Jorge Marcelo Fauriem "stało się okazją do zapewnienia o ścisłych związkach między oboma krajami i podobnym postrzeganiu problemów międzynarodowych".

Reklama

Ponadto - jak podało MSZ - rozmowa z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo "dotyczyła bieżącej współpracy między oboma krajami oraz wspólnych inicjatyw na forum międzynarodowym".

Polski resort spraw zagranicznych przekazał też, że drugiego dnia wizyty minister Czaputowicz spotkał się z nowo mianowanym szefem brazylijskiej dyplomacji Ernesto Araujo. "Ministrowie rozmawiali nt. perspektywy rozwoju relacji bilateralnych w wymiarze politycznym i gospodarczym, a także współpracy na forach międzynarodowych" - przekazano w komunikacie.

"Plan działań nowej administracji brazylijskiej w polityce wewnętrznej i zagranicznej był z kolei tematem spotkania polskiego ministra z brazylijskim szefem Sekretariatu Rządu Carlosem Alberto dos Santos Cruzem" - zaznaczył resort.

Porównywany do prezydenta USA Donalda Trumpa, kandydat skrajnej prawicy Jair Bolsonaro zwyciężył w październikowych wyborach prezydenckich, pokonując w drugiej turze lewicowego rywala Fernando Haddada.