Po śledztwie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeciwko urzędnikom sosnowieckiej skarbówki, w związku z wyłudzeniami podatku VAT do sądu trafił akt oskarżenia przeciw 12 osobom - dowiedziała się PAP.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w piątek PAP, że w śledztwie funkcjonariuszy katowickiej delegatury ABW, nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach, wobec pracowników I Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu prokurator w czwartek skierował do sądu akt oskarżenia.

Według ustaleń śledczych zawartych w akcie oskarżenia urzędniczki skarbowe Bernadeta I. i Edyta K. wspólnie z ówczesnym Naczelnikiem Urzędu Marcinem K. założyły zorganizowaną grupę przestępczą, mającą na celu wyłudzanie podatku VAT.

"Kobiety wyszukiwały osoby, które prowadziły nielegalną działalność, a także organizowały siedziby i pracowników dla spółek, dokumentację tych firm, zakładały rachunki bankowe z prezesami spółek-słupów oraz odbierały gotówkę z tych rachunków" - tłumaczył proceder w rozmowie z PAP Żaryn.

Aby uwiarygodnić fikcyjne transakcje, kobiety objęte aktem oskarżenia zaangażowały w sprawę księgowego, przedstawicieli dwóch firm transportowych oraz osobę, która zajmowała się organizacją dokumentów od kontrahentów z zagraniczny - dodał.

Według aktu oskarżenia grupa w czasie swego funkcjonowania usiłowała wyłudzić nienależny zwrot podatku - ponad 1,8 mln zł - oraz zdołała faktycznie wyłudzić prawie 737 tys. zł nienależnego zwrotu podatku VAT.

Oprócz urzędniczek, oskarżono też przedstawicieli firm-słupów: osoby z rodzin urzędniczek, znajomych, w tym posiadającego obywatelstwo polskie obcokrajowca - Mykhaylo P., księgowego Pawła B., przedstawicieli firm transportowych, a także Romana Z., który organizował dokumenty od kontrahentów zagranicznych - wynika z dokumentów przekazanych do sądu.

Kobiety oskarżono o zorganizowanie grupy przestępczej, wyłudzenia i usiłowanie wyłudzenia podatku VAT, a także pranie pieniędzy. Bernadetę I. dodatkowo oskarżono o żądanie i przyjęcie, wspólnie i w porozumieniu z Naczelnikiem Urzędu Marcinem K., 4 tys. zł od pracownicy Urzędu, w zamian za zatrudnienie jej w Pierwszym Śląskim Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu.

Pozostałe osoby oskarżono m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzanie podatku VAT.

Śledztwo i wynikający z niego akt oskarżenia powstał na podstawie materiałów wyłączonych z akt postępowania prowadzonego przeciwko byłemu Naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Marcinowi K. - zaznaczył Żaryn.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski