Alzackie gazety "DNA" (Dernieres Nouvelles d'Alsace) i "Alsace" nazywają Barto Pedro Orent-Niedzielskiego "ważną postacią życia strasburskiego".

W niedzielę, po oficjalnej informacji o śmierci Bartosza Niedzielskiego, jego brat Jakub zamieścił na swej stronie na Facebooku nekrolog zmarłego, pod którym znalazły się dziesiątki wpisów znajomych i przyjaciół.

Bartek "zawsze był gotów do pomocy, uśmiechnięty, pełen radości życia" - brzmi jeden z wpisów.

36-letni Niedzielski jest piątą śmiertelną ofiarą ataku z 11 grudnia, kiedy to 29-letni napastnik Cherif Chekatt, krzycząc "Allahu Akbar", otworzył ogień do przechodniów niedaleko jarmarku bożonarodzeniowego w centrum Strasburga. Rannych w ataku zostało kilkanaście osób.

Według niektórych, niepotwierdzonych źródeł, Bartek próbował powstrzymać terrorystę i został postrzelony w głowę, co spowodowało nieodwracalne, jak się okazało, uszkodzenia mózgu.

Przyjaciel Polaka, wydawca Jean-Christophe Caurette przypomniał w regionalnej rozgłośni France Bleu, że był on współzałożycielem festiwalu komiksów "Strasbulles". "Temu typowi (mordercy) nie podobało się, że Bartek był wiceprezesem stowarzyszenia +Muzyki na rzecz pokoju+, bo to nie sprzyja tym, którzy szerzą nienawiść" – mówił Caurette.

Bartek często chodził na koncerty organizowane w znajdującym się w pobliżu miejsca ataku barze "Savons d’Helene". Zapewne dlatego najpierw mylnie informowano, że zginął on właśnie przed tym lokalem.

W poniedziałek rano na stronie internetowej dziennika "Le Monde" ukazał się duży artykuł poświęcony Niedzielskiemu.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)