Szczerski podczas rozmowy z dziennikarzami we wtorek swoje waszyngtońskie spotkania nazwał "częścią misji zmierzającej do przekonania opinii publicznej i amerykańskich polityków do realizacji w praktyce deklaracji", jaką Trump i prezydent Andrzej Duda podpisali na zakończenie spotkania w Białym Domu 18 września.

Najważniejszymi punktami dwudniowej roboczej wizyty Szczerskiego w amerykańskiej stolicy było jego spotkanie we wtorek z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem oraz w środę rozmowy z asystentem sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchellem.

Podczas obu spotkań dominowały zagadnienia związane z polskimi staraniami zmierzającymi do wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju.

Szczerski po spotkaniu z Boltonem powiedział, że rozmowy przekonały go, że "jesteśmy na dobrej drodze", aby doprowadzić wkrótce do "zwiększenia wielozadaniowej obecności wojsk amerykańskich w Polsce".

Bolton ze swojej strony, we wpisie na Twitterze, ocenił rozmowy jako "wspaniałe" i wyraził nadzieję, że w roku 2019 razem ze swoim przyjacielem Krzysztofem Szczerskim zrobi jeszcze więcej.

Oprócz kwestii "zwiększenia wielozadaniowej obecności wojsk amerykańskich w Polsce" obaj wysokiej rangi urzędnicy omówili także kwestie bezpieczeństwa energetycznego w Europie i w tym kontekście opozycję Stanów Zjednoczonych i Polski wobec planów budowy gazociągu Nord Stream 2. Rozmawiali też o planowanym przez Waszyngton odstąpieniu od układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) oraz o współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Podobne zagadnienia były tematami rozmowy Szczerskiego w siedzibie Departamentu Stanu USA z Mitchellem, który odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu amerykańskiej polityki wobec naszego kraju i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Spotkania w Departamencie Stanu jak i w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego "służyły budowie konsensusu i pozytywnego klimatu wobec spodziewanej w przyszłym roku decyzji władz amerykańskich o rozmieszczeniu sił amerykańskich w Polsce" - powiedział Szczerski podczas spotkania z korespondentami polskich mediów w ambasadzie RP w Waszyngtonie.

"Myślę, że mogę powiedzieć, że klimat do tego, aby decydować w przyszłym roku o trwałej infrastrukturalnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, jest dobry i sprzyjający" – dodał.

Prezydencki minister w swoich wypowiedziach w Waszyngtonie konsekwentnie unikał używania określenia "Fort Trump". Po raz pierwszy publicznie takiego sformułowania użył Duda podczas spotkania z Trumpem w Białym Domu 18 września jako możliwej nazwy proponowanej przez władze w Warszawie stałej bazy sił USA na terytorium Polski.

Szef gabinetu prezydenta RP podczas spotkań z przedstawicielami administracji Trumpa poruszył także zagadnienie zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków zamierzających w celach turystycznych odwiedzić USA.

Rozmowy te - jak powiedział Szczerski - napawają go nadzieją, że rok 2019 "może być w tej dziedzinie rokiem przełomowym, ponieważ po raz pierwszy mamy taką sytuację, że zarówno dzięki aktywności Polski, jak i poprawie sytuacji w Polsce, (...) jesteśmy bardzo bliscy zmieszczenia się w kryteriach formalnych (amerykańskiego programu bezwizowego - PAP)".

W programie zakończonej wizyty, którą Szczerski określił jako "intensywną", ważne miejsce odgrywały spotkania z przedstawicielami waszyngtońskich pozarządowych ośrodków badawczo-doradczych.

Szczerski we wtorek spotkał się z ekspertami i wystąpił na sesji think tanku The Atlantic Council (Rada Atlantycka) poświęconej stuleciu niepodległości Polski i zarazem stuleciu współpracy Polski z USA.

The Atlantic Council, od lat w swojej działalności skupiająca się na wzmocnieniu związków transatlantyckich, powołała specjalną grupę roboczą do oceny zasadności rozmieszczenia sił amerykańskich w Europie Środkowej.

Wstępne wyniki prac grupy roboczej kierowanej wspólnie przez byłego dowódcę sił NATO w Europie, emerytowanego generała Philipa M. Breedlove'a oraz Alexandra Vershbowa, byłego ambasadora USA przy NATO, zostaną przedstawione publicznie podczas konferencji The Atlantic Council w czwartek.

Szczerski miał okazję zapoznać się ze wstępnymi wnioskami z prac tej grupy roboczej podczas zamkniętego spotkania z ekspertami The Atlantic Council we wtorek.

W środę minister spotkał się także z przedstawicielami Business Executives for National Security, ponadpartyjnej organizacji skupiającej szefów dużych amerykańskich korporacji zainteresowanych problemami bezpieczeństwa, oraz z Peterem Doranem - prezesem Ośrodka Europejskich Analiz Politycznych (Center for European Policy Analysis - CEPA).

Doran wraz z emerytowanym pułkownikiem Royem Wojcikiem - w przeszłości attache wojskowym w ambasadzie USA w Warszawie, a obecnie dyrektorem warszawskiego biura CEPA - jest współautorem w opracowaniu "Niedokończone dzieło" ("Unfinished Business"). Doran i Wojcik w opracowaniu opublikowanym w listopadzie na stronie internetowej CEPA jednoznacznie opowiedzieli się za stałym rozmieszczeniem wojsk USA w Polsce.

Przed odlotem z Waszyngtonu do Polski na pokładzie samolotu rejsowego w środę (czwartek nad ranem czasu polskiego) szef gabinetu prezydenta Dudy rozmawiał na Kapitolu o wzmocnieniu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z amerykańskimi ustawodawcami.

Wśród rozmówców Szczerskiego byli członek Izby Reprezentantów z Teksas, Republikanin K. Michael Conaway, główny autor przyjętej we wtorek przez aklamację rezolucji Izby potępiającej budowę gazociągu Nord Stream 2 oraz Republikanin z Florydy kongresman Mario Diaz-Balart.

Prezydencki minister przed przyjazdem do Waszyngtonu gościł w Nowym Jorku, gdzie w poniedziałek podczas spotkań w Radzie Bezpieczeństwa ONZ omawiał m.in. plany Polski na drugi i ostatni rok członkostwa naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)