Jak podała prokuratura w przesłanym w środę PAP komunikacie, środki odurzające były sprowadzane z Ameryki Południowej i Pakistanu. Ponadto członkowie grupy nabywali i wprowadzali do obrotu prekursory narkotykowe oraz inne substancje chemiczne służące do wytworzenia amfetaminy i metamfetaminy. Substancje te były zamawiane w Chinach lub na terenie kraju, a następnie przewożone do Belgii i Holandii, w celu wytworzenia środków psychotropowych.

„W toku śledztwa, w lutym 2018 r. dokonano zatrzymania transportu zamówionej w Chińskiej Republice Ludowej substancji o nazwie APAA, stanowiącej +pre-prekusor+ do syntezy amfetaminy w ilości 495,35 kg, z którego uzyskano nie mniej niż 375,09 kg substancji o nazwie BMK, stanowiącego prekursor narkotykowy. Taka ilość pozwala na wytworzenie amfetaminy w ilości nie mniejszej niż 613,35 kg o wartości rynkowej 5 mln zł” – napisano w komunikacie.

W wyniku współpracy pomiędzy polską prokuraturą i CBŚP oraz służbami zagranicznymi – Drug Enforcement Administration oraz pakistańską Anti-Narcotics Force, w maju 2018 r. zatrzymano na terenie portu w Gdyni, nadany w Pakistanie kontener z zawartością około 3 tys. kg haszyszu o wartości rynkowej 60 mln zł.

„W śledztwie ustalono także, że członkowie grupy uczestniczyli w obrocie znacznej ilości środków odurzających w łącznej ilości nie mniej niż 162 kg kokainy, nie mniej niż 1 500 kg haszyszu, nie mniej niż 170 kg heroiny, mniej niż 300 kilogramów marihuany oraz nie mniej niż 60 kg środków psychotropowych w postaci tabletek ekstazy, o łącznej wartości ponad 94 mln zł” – podano w komunikacie.

Ujawniono również, że w celu wytworzenia amfetaminy oraz metamfetaminy zamówiono z Chin nie mniej niż 8 ton substancji służącej do produkcji BMK. Z substancji tej można otrzymać około 5,6 tys. kg BMK, która pozwala na otrzymanie około 7,7 tys. kg amfetaminy.

Jak poinformowała prokuratura, akt oskarżenia obejmuje sześciu oskarżonych, przy czym kolejnych pięciu członków grupy jest poszukiwanych na postawie Europejskich Nakazów Aresztowania. (PAP)

Autor: Agata Tomczyńska