Pierwszego dnia 25. Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z udziałem szefów dyplomacji i ich reprezentantów z 57 krajów omawiano sytuację wokół Ukrainy zwłaszcza w kontekście nowych napięć po ostrzelaniu ukraińskich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej przez siły rosyjskie i zatrzymaniu 24 marynarzy.

W czasie obrad pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Włoch Enzo Moavero Milanesiego stanowczo zabrzmiały słowa szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini, która zaapelowała do Rosji o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie marynarzy. Następnie osobno rozmawiała z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem i Rosji Siergiejem Ławrowem w tym kryzysie. Szczegóły tych spotkań nie są znane.

Ukraiński minister oświadczył w swoim wystąpieniu: „To piąta Rada Ministerialna OBWE zdominowana przez destabilizujące zachowanie Rosji”, która - jak dodał - na Ukrainie „nie zrobiła kroku wstecz”, ale „wzmocniła agresję na Morzu Azowskim” i „przekształciła Krym w bazę wojskową”.

Szef amerykańskiej delegacji Wess Mitchell z Departamentu Stanu zarzucił władzom w Moskwie, że „pogrążyły Europę w najcięższym kryzysie humanitarnym w tym pokoleniu”. Ostrzegł, że USA będą tak długo stosować sankcje wobec Rosji, jak długo Moskwa nie będzie przestrzegać porozumień z Mińska i nie odda Krymu Ukrainie.

Ostro odpowiedział na te zarzuty szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, który wyraził opinię, że „wąska grupa państwo posługuje się metodą szantażu i pogróżek” wobec Rosji.

„Poparcie zamachu stanu na Ukrainie jest tego wzorcowym potwierdzeniem” - dodał.

Jednocześnie Ławrow wyraził opinię, że porozumienia z Mińska są „jedyną podstawą” i nie ma innego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. „Ale porozumienia te są stale sabotowane przez reżim w Kijowie, który korzysta z pełnej bezkarności ze strony swych międzynarodowych protektorów”. Ponadto rosyjski minister stwierdził, że na Ukrainie podejmowane są starania, by zniszczyć język rosyjski. Ławrow dodał też, że trwa tam proces „czynienia bohaterów z nazistów”.

W obradach pierwszego dnia Rady Ministerialnej OBWE, która potrwa do piątku, uczestniczył polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. W swym wystąpieniu zwrócił uwagę na konieczność bardziej zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej na eskalację działań rosyjskich wobec Ukrainy.

Szef polskiej dyplomacji mówił, że rozwiązanie konfliktu między Rosją a Ukrainą jest niezbędne, aby odbudować bezpieczeństwo w Europie. "Polska - podkreślił - nie uzna nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję".

"Nie będziemy też akceptować stałej destabilizacji wschodniej Ukrainy" - oświadczył minister Czaputowicz.

Na zakończenie wziął udział w towarzyszącej im debacie na temat kryzysu na Ukrainie, zorganizowanej z udziałem przedstawicieli przyjaciół tego kraju. W debacie „Problem militaryzacji Krymu oraz części Morza Czarnego i Morza Azowskiego” uczestniczyli też przedstawiciele Ukrainy, USA, Kanady, Litwy, Łotwy, Estonii, Gruzji i Danii.

Z Mediolanu Sylwia Wysocka(PAP)