Ambasada Chin opublikowała na swej stronie internetowej oświadczenie, w którym "zdecydowanie sprzeciwia się i stanowczo protestuje” przeciwko aresztowaniu wiceprezes firmy Huawei Meng Wanzhou i informuje, że będzie "uważnie śledzić rozwój sytuacji".

Ambasada Chin w Kanadzie poinformowała, że decydowanie sprzeciwia się aresztowaniu Meng Wanzhou, dyrektor ds. finansów i wiceprezes chińskiej firmy Huawei i żąda jej natychmiastowego uwolnienia.

"Będziemy uważnie śledzić rozwój sytuacji i podejmować wszelkie działania, aby stanowczo chronić przysługujące prawa i interesy chińskich obywateli" - podano w oświadczeniu.

Meng Wanzhou, córka założyciela firmy Ren Zhengfei, została aresztowana 1 grudnia w Kanadzie. Ministerstwo sprawiedliwości Kanady w środę potwierdziło datę i miejsce aresztowania Meng i poinformowało, że Stany Zjednoczone wnoszą o jej ekstradycję.

Bliższe szczegóły dotyczące aresztowania nie zostały podane, lecz Stany Zjednoczone badają Huawei w sprawie możliwego naruszenia sankcji wobec Iranu.

Rozprawa sądowa w sprawie kaucji została wyznaczona na piątek - podało BBC.

Firma Huawei poinformowała, że ma niewiele informacji na temat zarzutów i "nie wie o żadnych wykroczeniach ze strony pani Meng". (PAP)