W piątek udaję się do Kijowa; ta planowana wcześniej wizyta w obliczu agresji Rosji na Morzu Azowskim nabiera nowego charakteru - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak dodał, po rozmowie z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini ma przekazać w imieniu UE wyrazy solidarności z państwem ukraińskim.

"Rzeczywiście nabiera (ta wizyta) innego charakteru, jest kryzys na Ukrainie, agresja Rosji na Morzu Azowskim, to nadaje nowego kontekstu tej wizycie. Rozmawiałem dwa dni temu z Federiką Mogherini. Prosiła mnie też o przekazanie w imieniu Unii Europejskiej solidarności z państwem ukraińskim w tej trudnej sytuacji" - powiedział Czaputowicz w radiowej Trójce.

Na uwagę, że Ukraina oczekuje czegoś więcej niż "solidarności w słowach, bo chce sankcji", Czaputowicz powiedział: "My tutaj wyrażamy zrozumienie z tym stanowiskiem. Uważamy, że Ukraina ma powody, by domagać się jeszcze bardziej stanowczego stanowiska UE i Zachodu".

Reklama

"My w ramach naszych działań dyplomatycznych na forach międzynarodowych w UE czy w NATO czy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wszędzie podnosimy problem zdecydowanej reakcji wobec agresji rosyjskiej, czyli podzielamy stanowisko Ukrainy i będziemy tego stanowiska bronić na tych forach" - podkreślił szef MSZ.