W czwartek przed godz. 15 rozpoczęło się posiedzenie kierownictwa PiS w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Jak zapowiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki, spotkanie będzie poświęcone zatwierdzeniu zarządów sejmików województw, w których PiS ma samodzielną większość.

Bezpośrednio po spotkaniu kierownictwa partii odbędzie się posiedzenie Komitetu Politycznego.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki przed rozpoczęciem spotkania kierownictwa mówił, że jego tematem będzie sytuacja w sejmikach województw, w których przedstawiciele PiS uzyskali samodzielną większość. Sam Komitet Polityczny - jak dodał Terlecki - ma zatwierdzić składy zarządów poszczególnych sejmików.

"Z pewnością będziemy mówić o tych województwach, w których będziemy rządzić. To jest spotkanie przed Komitetem Politycznym, a Komitet zatwierdzi składy zarządów" - powiedział dziennikarzom wchodząc na spotkanie.

Terlecki powiedział, że są już gotowe kandydatury PiS na marszałków sejmików województw, w których partia ma samodzielną większość.

Szef klubu PiS podkreślił, że kierownictwo partii omówi też obecną sytuację i plany na przyszłość i dodał, że wśród tematów rozmów znajdzie się też sprawa Komisji Nadzoru Finansowego i dymisji jej szefa Marka Chrzanowskiego po publikacji "Gazety Wyborczej", które napisały, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł.

W wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października, PiS uzyskało samodzielną większość w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w jednym sejmiku - województwa pomorskiego.

Ponadto we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, który prowadził negocjacje z ramienia partii, poinformował, że PiS podpisało umowę koalicyjną na Dolnym Śląsku z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Kandydatem na marszałka województwa ma być sprawujący dotychczas tę funkcję Cezary Przybylski (Bezpartyjni Samorządowcy). Natomiast PiS będzie miało prawo zaproponować dwóch wicemarszałków i przewodniczącego sejmiku. Dworczyk poinformował, że PiS prowadzi rozmowy koalicyjne na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim m.in. w województwach śląskim i mazowieckim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa