Niedawno nominowany minister spraw zagranicznych Czech Tomáš Petříček złożył w Warszawie pierwszą wizytę bilateralną. W trakcie spotkania ministrowie omówili m.in. najważniejsze kwestie z bieżącej agendy europejskiej i współpracy w ramach partnerstwa polsko-czeskiego w obszarze bezpieczeństwa. "Bardzo ważnym aspektem w naszych relacjach jest polsko-czeska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa. Czesi to dla nas jeden z kluczowych partnerów w tym obszarze" – podkreślił szef polskiej dyplomacji. Ministrowie poruszyli również temat obecności USA w systemach bezpieczeństwa Polski i Czech oraz kwestię wspierania obecności USA na Bliskim Wschodzie, a także zaangażowanie USA w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

Obaj ministrowie mówili o wadze współpracy Polski i Czech w ramach Inicjatywy Trójmorza. Minister Czaputowicz podkreślił fakt, że Praga przyłączyła się do inicjatywy utworzenia Funduszu Trójmorza i podpisała list intencyjny w tej sprawie w czasie szczytu w Bukareszcie.

Tematem rozmów były również przygotowania do zaplanowanych na 15 listopada br. w Pradze VI polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, podczas których delegacje omówią m.in. współpracę w dziedzinie przemysłu, handlu i energii, rozwoju, ochrony środowiska, infrastruktury i rolnictwa.

W przyszłym roku przypada ponadto 10. rocznica powołania Rad Programowych Forum Polsko-Czeskiego, szczególnej platformy współpracy przy ministrach spraw zagranicznych Polski i Czech. W tym kontekście ministrowie dyskutowali na temat przygotowań do obchodów tego wydarzenia.

Tomáš Petříček zaprosił polskiego ministra na obchody rocznicy 20-lecia członkostwa Polski i Czech w Sojuszu Północnoatlantyckim, które będą miały miejsce w Pradze w marcu 2019 roku.