Śledztwo prowadzone przez delegaturę CBA w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Włocławku dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez prezesa RIO w związku z prowadzeniem szkoleń podmiotom zewnętrznym – poinformował PAP we wtorek Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Iwona B.-B., od 2004 roku sprawująca urząd prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie, miała świadczyć usługi szkoleniowe podmiotom, w tym także instytucjom, które RIO kontrolowała. Prezes nie wystąpiła o zgodę na przeprowadzanie takich kursów do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Szkolenia, za które pobierała wynagrodzenie, miała prowadzić w czasie swoich godzin pracy w RIO. Wykorzystywała przy tym samochód służbowy.

Jak podało RMF, chodzi o szkolenia dla między innymi Najwyższej Izby Kontroli, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego czy Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Jeden z tych podmiotów podlegał kontroli RIO. Kobieta po przesłuchaniu została zwolniona, musi wpłacić poręczenie majątkowe. (PAP)

Autorka: Agnieszka Libudzka