Ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kierunkiem dowódcy Floty Czarnomorskiej, wiceadmirała Aleksandra Moisiejewa potrwają pięć dni. Weźmie w nich udział ponad 2 tys. wojskowych, kutry rakietowe, małe okręty do zwalczania okrętów podwodnych, kutry desantowe, mobilne przeciwokrętowe systemy rakietowe Bał, Bastion i Bierieg, samoloty i śmigłowce oraz oddziały piechoty morskiej - powiadomił Rulew.

W trakcie ćwiczeń zaplanowano działania zarówno na poligonach nabrzeżnych, jak i na morzu - zaznaczył Rulew.

Agencja TASS pisze, że rosyjska Flota Czarnomorska to związek operacyjno-strategiczny marynarki wojennej Rosji na Morzu Czarnym i że jej siły i środki zapewniają bezpieczeństwo Rosji w rejonach Morza Czarnego i Śródziemnego. Wraz z Flotyllą Kaspijską wchodzi w skład Południowego Okręgu Wojskowego.

Południowy Okręg Wojskowy obejmuje obwody południowej Rosji, w tym pogranicze z Ukrainą i republiki północnokaukaskie, a także bazy rosyjskie poza granicami kraju - w Abchazji, Osetii Południowej i Armenii. W 2008 roku, po krótkiej wojnie z Gruzją, Rosja uznała niepodległość Abchazji i Osetii Południowej. W 2014 roku, po aneksji Krymu, włączyła do swego Południowego Okręgu Wojskowego również ten półwysep.(PAP)

mmp/ mal/