Krajowa Administracja Skarbowa i Policja rozbiły grupę przestępczą, która wyłudziła co najmniej 100 mln zł VAT - wynika z piątkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Wspólna akcja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach była prowadzona pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Katowicach. Oszuści działali na terenie czterech województw: śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego.

Poinformowano, że od 2014 do 2016 r. przestępcy przeprowadzili pozorne transakcje handlowe w obrocie elektroniką. Działania mające na celu zaniżenie podatku od towarów i usług oraz wyłudzenie nienależnych zwrotów podatku VAT polegały na wystawianiu fikcyjnych faktur przez podmioty "słupy", które nie składały deklaracji podatkowych.

"Z fikcyjnej dokumentacji księgowej korzystały podmioty, które dokonywały sprzedaży towarów, m.in. telefonów komórkowych, na terenie kraju oraz Unii Europejskiej. Straty Skarbu Państwa wynikające z działalności grupy przestępczej wyniosły nie mniej niż 100 mln złotych" - podało MF.

Wyjaśniono, że 18 października 2018 r. ponad 140 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i Policji przeszukało 65 miejsc - zatrzymano cztery osoby, którym postawione zostały zarzuty przestępstwa. Zabezpieczono dokumentację księgową oraz inne dowody świadczące o nielegalnym procederze. "Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne zatrzymania" - dodano. (PAP)

Autor: Marcin Musiał