Reklama

Każdy może zgłaszać nieprawidłowości dotyczące wyborów - osobiście lub przez mężów zaufania, czy obserwatorów społecznych - informuje Państwowa Komisja Wyborcza w zamieszczonym na jej stronie internetowej spocie.

Komisja przypomina, że w wyborach samorządowych głosy będziemy wrzucali do przezroczystych urn, a mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni będą mogli filmować liczenie głosów oraz inne działania obwodowych komisji wyborczych - przed głosowaniem i po jego zakończeniu. Wskazuje, że wyniki głosowania zostaną wywieszone w widocznym miejscu - na przykład na drzwiach lokalu wyborczego.

PKW podkreśla, że każdy, kto zauważy nieprawidłowości podczas wyborów, powinien je natychmiast zgłosić.

I tak - gdy ktoś zakłóca ciszę wyborczą, np. rozdaje ulotki, nakleja klub zrywa plakaty wyborcze, albo prowadzi agitację w jej trakcie - należy dzwonić na policję. "Jeśli natomiast nie możesz zagłosować, bo nie ma cię w spisie wyborców, poinformuj obwodową komisję wyborczą, która zadzwoni do urzędu gminy i wyjaśni sprawę; jeśli uważasz, że obwodowa komisja wyborcza pracuje źle, poinformuj o tym gminną, powiatową lub wojewódzką komisję wyborczą, albo delegaturę Krajowego Biura Wyborczego" - radzi PKW.

Natomiast skargi na działanie komisarza wyborczego - jak wskazuje w spocie Komisja - można kierować do PKW.

PKW informuje ponadto, że w ciągu 14 dni od ogłoszenia zbiorczego wyniku wyborów na obszarze województwa, wyborca może też zgłosić protest wyborczy do sądu okręgowego, za pośrednictwem sądu rejonowego. (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek