W poniedziałek minister sprawiedliwości - prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował na konferencji prasowej, że prokuratura złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie kolejny akt oskarżenia w sprawie tzw. afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Akt obejmuje dziewięć osób: dziekana stołecznej palestry Grzegorza M., b. wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami (BGN) Jakuba R., rodziców R.: adwokat Alinę D. i Wojciecha R. Ponadto, prokuratura oskarżyła adwokata Roberta N., jego siostrę b. urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K., a także Janusza P., Mariusza L. i Joannę O.

Obecny na konferencji prokurator Prokuratury Krajowej Michał Ostrowski podkreślił, że "główne zarzuty w akcie oskarżenia to zarzuty korupcyjne". "Zarzuty na 47 mln zł przestępstw korupcyjnych, które oskarżeni miedzy sobą wręczali, przyjmowali te korzyści w zamian za bezprawne decyzje reprywatyzacyjne. To największa łapówka jeśli chodzi o akt oskarżenia w historii polskiej prokuratury" - mówił w poniedziałek. Jak dodał, "obok tych przestępstw oskarżonym zarzuca się też oszustwa, przestępstwa prania brudnych pieniędzy, przestępstwa przeciwko dokumentom oraz tzw. przestępstwa urzędnicze".

W marcu br. do Sądu Okręgowego trafił pierwszy akt oskarżenia ws. reprywatyzacji dotyczący siedmiu osób, które oskarżono o 24 przestępstwa.

W rozmowie z PAP wiceszef komisji weryfikacyjnej powiedział, że "komisja obecnie wnioskuje o pozyskanie dokumentów z prokuratury i z sądu, które pozwolą przygotować kalendarz przesłuchań wszystkich oskarżonych w dotychczasowych aktach oskarżenia złożonych przez prokuraturę i w marcu i w ostatni poniedziałek".

"Planujemy wstępnie przesłuchać wszystkie osoby oskarżone, w tym pana Jakuba R." - powiedział Kaleta. Przesłuchania miałyby się odbyć na posiedzeniach jawnych komisji.

W marcu br. do Sąd Okręgowego w Warszawie trafił pierwszy z aktów oskarżenia w tzw. dzikiej reprywatyzacji. Wśród oskarżonych znalazło się siedem osób, w tym: ojciec i syn zajmujący się skupowaniem roszczeń i praw do stołecznych nieruchomości - Maciej M. i Maksymilian M., znany warszawski adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy - Grażyna K.-B. i Tomasz Ż. - oraz dwóch rzeczoznawców majątkowych - Michał Sz. i Jacek R.

Łącznie oskarżono ich wówczas o 24 przestępstwa, gdzie wartość szkody zbliża się do 300 mln zł. "Czyny te były popełnione w latach 2010-2015. Dotyczą one, gdy chodzi o wątek reprywatyzacyjny, adresów przy ulicach: Siennej 29, Twardej 8, Twardej 10 i Królewskiej 39" - mówił w marcu prok. Ostrowski.

Posiedzenie organizacyjne sądu ws. oskarżonych w marcu siedmiu osób ma się odbyć 31 października w warszawskim Sądzie Okręgowym.

Komisja weryfikacyjna od czerwca ub. roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.