Trzaskowski podkreślił na sobotniej konferencji prasowej w pobliżu Sejmu, że wszyscy kandydaci na prezydenta Warszawy zostali już oficjalnie zarejestrowaniu i "nadszedł czas, żeby wezwać wszystkich kontrkandydatów do debaty".

"Wzywam wszystkich kontrkandydatów do debaty, w przyszłym tygodniu, na początku tygodnia mój sztab skontaktuje się ze wszystkimi sztabami kandydatów i ustalone zostaną zasady debaty ogólnej na neutralnym gruncie" - powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy.

Rzecznik sztabu wyborczego kandydata Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego, Jacek Ozdoba pytany przez PAP, czy Jaki przyjdzie na debatę, odpowiedział: "oczywiście, że tak, pan minister pierwszy mówił o tym, że chce debaty".

Reklama

Zainteresowanie debatą wyrazili też w rozmowie z PAP: były wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz oraz Andrzej Rozenek (SLD).

Reklama

Z kolei lider porozumienia Wygra Warszawa Jan Śpiewak powiedział, że do tej pory Trzaskowski nie pojawił się na żadnej debacie, w tym organizowanej przez Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, ale jego komitet na pewno rozważy propozycję debaty. "Jestem otwarty i będę zawsze gotowy na merytoryczną i programową debatę o Warszawie i wyzwaniach stojących przed naszym miastem" - powiedział PAP Śpiewak.

Trzaskowski podkreślił, że na debatę zostaną zaproszone wszystkie media, stowarzyszenie, które były zainteresowane przeprowadzeniem debat, a także uczelnie.

Dodał, że debata miałaby dotyczyć wszystkich tematów, "które są dla warszawiaków bardzo istotne". "Na pewno będziemy rozmawiali o kwestiach społecznych, o kwestiach inwestycji, komunikacji miejskiej, również o kwestiach sportu" - wyjaśnił.

Podkreślił, że wszystkie szczegóły zostaną uzgodnione w przyszłym tygodniu. "Mam nadzieję, że ze wszystkimi kontrkandydatami uda mi się spotkać w najbliższym czasie na debacie wyborczej" - powiedział Trzaskowski.

Nie podał planowanej daty debaty, podkreślił, że liczy na to, że sztaby wyznaczą taki termin i miejsce, które będą "pasowały" wszystkim.

"Mówimy oczywiście o debacie przed pierwszą turą, natomiast spodziewam się, że w drugiej turze oczywiście też odbędzie się debata pomiędzy dwoma kandydatami, którzy w tej drugiej turze będą, a więc prawdopodobnie mną i kimś, kto do tej drugiej tury wejdzie" - dodał Trzaskowski.

Zaznaczył, że po konferencji - jako rodzic, a nie polityk - udaje się na demonstrację nauczycieli i rodziców w związku z "deformą edukacji" dokonaną przez PiS. Podkreślił, że edukacja jest jedną z najważniejszych spraw w Warszawie.