Związany z Inicjatywą Polska Tomasz Sybilski, b. warszawski radny i b. szef stołecznych struktur SLD może być "jedynką" listy Koalicji Obywatelskiej do Rady Warszawy na Woli - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w Inicjatywie i PO.

Kilka dni temu zarząd Inicjatywy Polska podjął decyzję o wspólnym starcie z Platformą i Nowoczesną w wyborach do sejmików województw. W Warszawie przedstawiciele stowarzyszenia, którym kieruje Barbara Nowacka, mają się także znaleźć na listach koalicji do rady miasta. IP otrzymała m.in. miejsce pierwsze listy w okręgu nr 4 (Wola).

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zarówno w PO, jak i w samej Inicjatywie Polska wynika, że może otrzymać je Tomasz Sybilski, który w przeszłości (w latach 1994-1998 oraz 2004-2014) zasiadał już w radzie m.st. Warszawy. Był także przewodniczącym stołecznych struktur SLD.

Według liderki IP ostatecznych ustaleń w sprawie obsady list wyborczych w Warszawie jeszcze nie ma. "Wszystko wyjaśni się w przyszłym tygodniu" - powiedziała Nowacka PAP.

Na "jedynkach" list Koalicji Obywatelskiej do Rady Warszawy znaleźli się m.in. dotychczasowi radni Platformy. W okręgu nr 1 (Śródmieście i Ochota) jest to przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Dorota Malinowska-Grupińska, w okręgu nr 3 (Mokotów) - szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski, w okręgu nr 5 (Bielany i Żoliborz) - radny Piotr Mazurek, w okręgu nr 8 (Ursynów i Wilanów) - Aleksandra Gajewska, a w okręgu nr 9 (Bemowo, Ursus, Włochy) - Mariusz Frankowski.

Liderami list koalicji do rady miasta zostali ponadto: szef warszawskich struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz (okręg nr 7 Targówek i Wawer), sekretarz tych struktur Marek Szolc (okręg nr 2 Praga Południe i Rembertów). Na czele listy w okręgu nr 6 (Praga Północ i Białołęka) znalazła się dotychczasowa radna dzielnicy Białołęka Magdalena Roguska.

Na listach Koalicji Obywatelskiej jest też sporo nowych osób. To m.in. dotychczasowy radny sejmiku Mazowsza, były piłkarz Dariusz Dziekanowski (ostatnie miejsce w okręgu nr 2 Praga Południe i Rembertów), jedna z liderek protestów przeciwko zmianom w edukacji Dorota Łoboda ("dwójka" listy w okręgu nr 5 Bielany i Żoliborz), a także związana z Nowoczesną Joanna Staniszkis (córka prof. Jadwigi Staniszkis) oraz prawnik Jarosław Kaczyński (prywatnie mąż posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej). Oboje naleźli się na liście w okręgu nr 1 (Śródmieście i Ochota).

W jesiennych wyborach samorządowych do Rady Warszawy nie wystartuje blisko połowa obecnych radnych PO. Na listach nie znaleźli się m.in.: Lech Jaworski, Aleksandra Scheybal-Rostek i Izabela Chmielewska, którzy z tego powodu podjęli decyzję o rezygnacji z członkostwa w Platformie. Ich odejście spowodowało, że PO utraciła większość w radzie miasta.