Na początku stycznia policjanci ujawnili w jednej z miejscowości w gminie Chmielnik plantację marihuany. "W specjalnie zamaskowanej i wyposażonej piwnicy domu jednorodzinnego prowadzona była uprawa kilkudziesięciu roślin ziela konopi innych niż włókniste. Równolegle w jednym z mieszkań w Kielcach ujawniono gotową już marihuanę" – przekazała prokuratura.

W trakcie śledztwa na podstawie m.in. opinii biegłych oraz zeznań świadków policja ustaliła, że proceder trwał od 2015 r. W sprawie zatrzymanych zostało czterech mężczyzn w wieku od 20 do 65 lat.

"Trzem z nich przedstawiono zarzuty związane m.in. z uprawą narkotyków i ich przetwarzaniem – a dodatkowo dwóm z nich także z wprowadzaniem ich do obrotu w znacznych ilościach i uczynienia sobie z tego procederu trwałego źródła dochodu" – poinformowała prokuratura.

Czwarta z podejrzanych osób usłyszała zarzuty posiadania narkotyków oraz utrudniania postępowania, co związane było z jej działaniami zmierzającymi do zatarcia śladów niektórych z powyższych przestępstw.

Jak podała prokuratura, mężczyźni uzyskali łącznie około 10 kg marihuany, którą wprowadzili do obrotu. Policja udaremniła wprowadzenie na rynek kolejnych 2,5 kg narkotyku.

Mężczyznom grozi od 3 do 20 lat więzienia. (PAP)

Autor: Piotr Grabski