Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego opowiedziała się w środę na przyznaniem Polsce ponad 12 mln euro z unijnego Funduszu Solidarności w związku z nawałnicami, które w ubiegłym roku nawiedziły Pomorze, Kujawy i Wielkopolskę.

Sprawozdanie w tej sprawie przygotowane przez europosła PO Janusza Lewandowskiego zostało przyjęte przez eurodeputowanych bez głosu sprzeciwu.

"Fundusz Solidarności jest uruchamiany dla Polski, ale nie tylko, bo katastrofy żywiołowe miały miejsce w Grecji, na Litwie i w Bułgarii. 12,2 mln euro jest przeznaczone dla Polski. Oby środki zostały wypłacone jak najszybciej" - powiedział PAP Lewandowski

W sierpniu 2017 roku na Pomorzu, Kujawach i w Wielkopolsce miały miejsce wyjątkowo gwałtowne burze i silne opady deszczu, które spowodowały zniszczenia lasów, infrastruktury oraz prywatnych zabudowań. O przyznanie środków z Funduszu Solidarności zwróciły się do Komisji Europejskiej polskie władze. Aby pieniądze zostały uruchomione, zgodę musi wyrazić jeszcze cały PE oraz państwa członkowskie w Radzie UE. Lewandowski przewiduje, że nie będzie z tym żadnych problemów.