Mistura spotka się 14 września w Genewie z przedstawicielami USA, Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Niemiec, Francji i Egiptu, dwa dni po rozmowach z przedstawicielami Rosji, Turcji i Iranu. Zaplanowane spotkania poprzedziły rozmowy w czerwcu obydwu grup państw, a jedynie Egipt nie brał w nich udziału.

"Będzie to okazja, aby przedyskutować postępy w procesie politycznym" w Syrii - podkreśliła rzeczniczka Vellucci.

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA poinformował we wtorek, że stronę amerykańską w Genewie reprezentować będą wysłannik Departamentu Stanu ds. Syrii James Jeffrey i Joel Rayburn, specjalny przedstawiciel administracji USA ds. Syrii.

Mistura ma za zadanie doprowadzić do powołania komisji konstytucyjnej, której celem będzie opracowanie nowej ustawy zasadniczej dla Syrii. Według niego tworzona komisja jest "kluczowym elementem" w procesie dążenia do rozwiązania konfliktu syryjskiego, w wyniku którego od marca 2011 roku zginęło już ponad 350 tys. ludzi.

Dyskusje o utworzeniu komisji konstytucyjnej w Syrii nie posunęły się dotąd zbytnio do przodu. W ciągu ostatnich dwóch lat walczące w Syrii strony wielokrotnie przyjeżdżały do Genewy, daremnie szukając porozumienia w sprawie reform politycznych, nowej konstytucji i nowych wyborów.

Jak pisze Reuters, w tym roku, przy niewielkim zaangażowaniu politycznym USA i dużych zdobyczach na polach bitew w Syrii reżimu prezydenta Baszara el-Asada i jego rosyjskich oraz irańskich sojuszników, proces polityczny pod egidą ONZ w znacznym stopniu zamarł.

Według amerykańskich dyplomatów, Stany Zjednoczone pozostaną zaangażowane na rzecz przyspieszenia procesu politycznego i popierają działania Mistury dla osiągnięcia politycznego porozumienia w Syrii. (PAP)