Wzywanie do "obrony" Sądu Najwyższego to nawoływanie do anarchii i kwestionowania obowiązującego w Polsce prawa - ocenił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o sobotnią wypowiedź byłego rzecznika KRS Waldemara Żurka.

Żurek powiedział w sobotę na antenie radia TOK FM, że Małgorzata Gersdorf powinna wykorzystać "wszystkie metody" do obrony Sądu Najwyższego. "Nie chodzi o to, aby pani prezes wynajmowała prywatnych ochroniarzy uzbrojonych w broń palną, ale żeby wykorzystała wszystkie metody niepozwalające na przejęcie instytucji Sądu Najwyższego, na przejęcie dokumentacji, pieczęci, budynku" - mówił.

"Takie wezwania są nawoływaniem do anarchii (...), kwestionowania porządku konstytucyjnego i obowiązującego w Polsce prawa" - oświadczył Dworczyk w radiowych Sygnałach Dnia.

Jak powiedział, podobne wypowiedzi "mogą destabilizować państwo", a także podważają zaufanie do "ważnych instytucji". Dodał też, że dopóki nie dojdzie do złamania prawa, w Polsce - jako kraju demokratycznym - "można głosić różne, nawet najbardziej kontrowersyjne rzeczy".

Dworczyk zaapelował też do "osób zaangażowanych w życie publiczne" o wypowiadanie się w sposób "zrównoważony i odpowiedzialny"