Premier Mateusz Morawiecki z okazji Święta Wojska Polskiego złożył w środę wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Premier weźmie też udział w największej z dotychczasowych defilad - Wielkiej Defiladzie Niepodległości. Wzorem ubiegłego roku w defiladzie wezmą udział sojusznicy, w tym - żołnierze wielonarodowego batalionu NATO stacjonującego w Orzyszu. Podczas defilady planowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

Defilada przemaszeruje nową trasą: Wisłostradą wzdłuż bulwarów wiślanych. Weźmie w niej udział ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, a także prawie 200 wojskowych pojazdów i ponad 100 samolotów oraz śmigłowców.

Po południu szef rządu uda się z wizytą na Łotwę, gdzie odwiedzi stacjonujący tam polski kontyngent wojskowy i spotka się z szefem łotewskiego rządu.

Jak powiedział PAP szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, "podczas oficjalnej części wizyty premier Morawiecki wraz z żołnierzami weźmie udział w uroczystościach związanych z obchodami święta Wojska Polskiego". Minister dodał, że podczas części nieoficjalnej wizyty szef polskiego rządu będzie rozmawiał z żołnierzami i oficerami biorącymi udział w misji na Łotwie, w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Premier Morawiecki spotka się też z premierem Łotwy Marisem Kuczinskisem.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia. (PAP)

autor: Anna Tustanowska