PO, Nowoczesna i PSL zarekomendowały w piątek prof. Ewę Jarosz na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka i zgłosiły jej kandydaturę do laski marszałkowskiej.

Na początku lipca kandydaturę Jarosz zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Pod wnioskiem o jej poparcie podpisało się 35 organizacji pozarządowych, m.in.: Komitet Ochrony Praw Dziecka, Związek Harcerstwa Polskiego, UNICEF, Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Rodzice mają Głos, Fundacja Rodzić po Ludzku, Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Kandydaturę Jarosz poparli także przedstawiciele środowisk naukowych, m.in. prof. Barbara Smolińska-Theiss, prof. Anna Giza-Poleszczuk, prof. Tadeusz Pilch, czy ojciec Adam Żak.

"W świecie PiS kompetencje, doświadczenie, dorobek naukowy oraz rekomendacje osób i instytucji uprawnionych do wypowiadania się w konkretnym temacie nie mają kompletnie znaczenia przy obsadzaniu kluczowych dla państwa stanowisk. Liczą się tylko ulegli +Misiewicze+. Doprowadzenie do wyboru na stanowisko RPD prof. Jarosz jest kluczowe nie tylko ze względu na dobro dzieci w Polsce, ale również ze względu na jakość demokracji w naszym państwie" - mówiła na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska.

Reklama

Mirosława Kątna z Komitetu Ochrony Praw Dziecka zwróciła uwagę, że Jarosz "posiada ogromny dorobek naukowy, jest jednocześnie praktykiem". "Prof. Ewa Jarosz była społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka. Zna ten urząd i linię, jaką prezentował przez 10 lat Marek Michalak. Rekomendujemy tę kandydaturę i dziękujemy klubom poselskim, że były uprzejme przejąć nasze zgłoszenie" - podkreśliła Kątna.

Prezeska fundacji "Rodzice mają głos" Dorota Łoboda mówiła jak ważne jest, żeby na stanowisku RPD była osoba mądra, odważna i wrażliwa, dla której prawa dziecka będą priorytetem. "Głęboko wierzę, że właśnie prof. Ewa Jarosz taką osobą jest. Bedzie rzeczniczką, która z dużą wrażliwością będzie przeciwdziałała przemocy wobec dzieci" - oceniła.

Zdaniem Łodoby, Jarosz posiada odpowiednią "wiedzę, kompetencje, doświadczenie, serce na dłoni i otwartość", które zagwarantują, że dziecko będzie traktowane podmiotowo, i rodzice zawsze będą mieć "otwarte drzwi do jej biura".

Artur Ryszkiewicz z Fundacji Młodzieży Activis dodał, że wybór Jarosz na stanowisko RPD będzie ogromną korzyścią nie tylko dla polskich dzieci, ale również dla rodzin oraz aktywnej młodzieży. "Ponad 80 organizacji pozarządowych, dziesiątki osób skupionych w komitecie honorowym - wszyscy mamy przyjemność wesprzeć kandydaturę prof. Jarosz - ekspertki, badaczki, ale przede wszystkim dobrego człowieka" - podkreślił.

Prof. Ewa Jarosz urodziła się w 1963 roku w Rudzie Śląskiej i jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Jarosz jest autorką sześciu i współautorem dwóch książek oraz ponad 160 artykułów naukowych. W latach 2011-2018 była doradca społecznym Rzecznika Praw Dziecka, a także członkinią Komitetu Honorowego obchodów Roku Janusza Korczaka. Współpracuje ze specjalnym reprezentantem Sekretarza Generalnego ONZ ds. przemocy wobec dzieci oraz jednostką "Children at Risk" Rady Państw Nadbałtyckich.

W swojej działalności naukowo-badawczej zajmuje się prawami dziecka, zjawiskiem krzywdzenia dzieci oraz przemocą w rodzinie.

Rzecznika powołuje Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek marszałka Sejmu, marszałka Senatu, grupy co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów. Wnioski składa się marszałkowi Sejmu najpóźniej 30 dni przed upływem kadencji. Kandydatury muszą być zaopiniowane przez właściwe sejmowe komisje. Dotychczasowy Rzecznik Marek Michalak kończy swoją kadencję 27 sierpnia.