O możliwości rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców św. Jana Pawła II: Emilii i Karola Wojtyłów – wspomniał w czwartek kard. Stanisław Dziwisz w homilii wygłoszonej w parafii św. Anny w Wohyniu w woj. lubelskim.

Kardynał Dziwisz uczestniczył w nabożeństwie odpustowym w tej parafii i przekazał jej relikwię krwi św. Jana Pawła II.

"Przy okazji dzisiejszej uroczystości wspomnę o jednej sprawie, która leży mi na sercu. Po raz pierwszy czynię to w waszej parafii. Otóż, docierają do mnie zapytania o możliwość rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców św. Jana Pawła II" – powiedział kard. Dziwisz.

Przypomniał, że Emilia i Karol Wojtyłowie mieli troje dzieci. Najstarszy syn Edmund został lekarzem i zmarł w wieku zaledwie 26 lat, po zarażeniu się szkarlatyną w bielskim szpitalu od chorych, którym spieszył z pomocą. Drugie dziecko, córeczka Olga, zmarła wkrótce po narodzinach. Młodszy syn, Karol, został papieżem i świętym Kościoła katolickiego.

"Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin. Polecam tę sprawę waszej życzliwości" – powiedział kardynał.

Słowa kard. Dziwisza to wyrażenie pewnej intencji. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Kościele katolickim formalnie z wnioskiem o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego powinien wystąpić biskup diecezji, w której umarli kandydaci na ołtarze – w tym przypadku metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Rodzice Karola Wojtyły: Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund są pochowani w wojskowej części cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Kardynał Dziwisz modli się w tym miejscu odwiedzając nekropolię 1 listopada.

Podczas czwartkowej mszy św. w Wohyniu kard. Dziwisz przypomniał, że jest to liturgiczne wspomnienie świętych Joachima i Anny – rodziców Maryi, a dziadków Jezusa. Podkreślił, że żadna instytucja nie zastąpi rodziny i jej niepowtarzalnej roli w życiu każdego człowieka, bo właśnie w rodzinie nawiązujemy pierwsze relacje ze światem, "doświadczamy, że jesteśmy kochani i uczymy się, jak kochać i służyć, jak przebaczać, jak się nawzajem wspierać". Dodał, że podczas kanonizacji Jana Pawła II Ojciec Święty Franciszek obdarzył go tytułem papieża rodzin.

Kardynał Dziwisz wyraził też szacunek wszystkim babciom, które jak mówił "często i najlepiej stoją na straży rodzinnych tradycji, zachowując i przekazując nowemu pokoleniu pamięć i świadomość korzeni" i "swoją modlitwą i postawą podtrzymują ducha wiary w rodzinie, pomagając zwłaszcza wnukom i uwrażliwiając ich serca na sprawy Boże".(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba