W Kancelarii Prezydenta pracuje zespół, który przygotowuje zmiany w prawie samorządowym; wierzę, że wypracujemy zmiany, które ułatwią wam działanie - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda podczas XVIII Kongresu Gmin Wiejskich w Poznaniu.

"W Kancelarii Prezydenta jest dzisiaj zespół, który pracuje nad przyszłymi zmianami w prawie samorządowym, dokonuje przeglądu tego prawa samorządowego. Wierzę w to i jestem przekonany, że wypracujemy zmiany takie, które państwo jako praktycy wskazujecie, że są potrzebne, że ułatwią wam funkcjonowanie, że usuną także pewne przeszkody w waszym codziennym działaniu" - zapowiedział Duda.

W jego ocenie to właśnie jego urząd jest odpowiedni do przedstawienia propozycji takich zmian. "Chciałbym bardzo, żeby właśnie pod auspicjami moimi takie dzieło zostało zrealizowane" - podkreślił prezydent. "Chciałbym więc, żeby właśnie ode mnie wyszedł projekt, który będzie pewnym wołaniem przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych o naprawę istniejących u nas rozwiązań prawnych" - dodał.

Andrzej Duda przekonywał też do idei referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w Konstytucji i umieszczenia w niej zapisów chroniących przywrócony niższy wiek emerytalny czy program "500 plus".

Prezydent chciałby też, by w Konstytucji znalazły się zapisy o "szczególnej ochronie polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego, jakie polskiemu państwu zapewnia polska wieś i produkcja realizowana przez polskich rolników".

"Nie ma tego w obecnej Konstytucji, a powinno być. Trud i zasługa, jaką realizuje każdego roku polski rolnik dla polskiego społeczeństwa i dla polskiego państwa (...) to, uważam, wymaga uwzględnienia w polskiej Konstytucji" - podkreślił. "To są te elementy, które dla mnie jako prezydenta są ważne - dlatego jestem tutaj z państwem" - mówił Andrzej Duda. Dziękował też samorządowcom za służbę dla Rzeczypospolitej i dla środowisk lokalnych - gmin.