Reklama

Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało zmiany planu finansowego NFZ, dzięki czemu nakłady na leczenie pacjentów zwiększą się o ponad 1,5 mld zł.

Pierwsza zmiana - w wysokości 999,4 mln zł - będzie przeznaczona m.in. na wyroby medyczne dla osób z niepełnosprawnością, dodatkowe świadczenia w zakresie zaćmy i endoprotezoplastyki oraz diagnostykę obrazową. Pieniądze te pochodzą głównie ze zwiększonego wpływu składki i zostaną podzielone pomiędzy oddziałami wojewódzkimi NFZ na podstawie algorytmu.

NFZ szacuje, że dodatkowe środki w kwocie 180 milionów pozwolą na wykonanie dodatkowych ok. 24,9 tys. zabiegów usunięcia zaćmy i ok. 8 tys. operacji endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego. W przypadku diagnostyki obrazowej dodatkowe 95 mln zł pozwoli na wykonanie 120 tys. badań tomografii komputerowej i ponad 120 tys. badań rezonansu magnetycznego.

Kolejne środki będą pochodziły z rezerwy ogólnej Funduszu. Zostaną one przeznaczone na bezlimitową rehabilitację osób niepełnosprawnych (225 mln zł) i Centra Zdrowia Psychicznego (40 mln zł).

"Zmiany planu finansowego zostaną niezwłocznie opublikowane po uzyskaniu akceptacji Ministerstwa Finansów, tak aby nowe regulacje prawne dotyczące osób niepełnosprawnych mogły być realizowane od 1 lipca" - zapewnia rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk.

Pieniądze będą przeznaczone także na zmiany w leczeniu szpitalnym i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), które będą obowiązywać od 1 lipca - chodzi o podwyższenie wyceny świadczeń pediatrycznych w AOS oraz wprowadzenie pełnej wartości refundacji w leczeniu szpitalnym dzieci od pierwszego dnia pobytu w szpitalu.(PAP)

autor: Olga Zakolska