Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki oświadczył w sobotę, że ze względu na prywatne poglądy nigdy nie weźmie udziału w Paradzie Równości i nigdy nie udzieli jej patronatu. Zaznaczył jednak, że stolica powinna być miastem otwartym i każdy może w niej manifestować.

O stosunek do Parady Równości, którą w sobotnie popołudnie zorganizowano w Warszawie, Patryk Jaki był pytany podczas konferencji prasowej na Pradze-Północ.

„Nigdy nie wezmę udziału w Paradzie Równości, to jest mój prywatny pogląd, i nigdy nie udzielę jej patronatu” - oświadczył. Zaznaczył jednocześnie, że „Warszawa powinna być miastem otwartym dla wszystkich i każdy powinien mieć prawo manifestować, co będzie chciał”

Patryk Jaki zapewnił, że jeżeli zostanie prezydentem stolicy, to nie będzie zakazywał manifestowania przeciwko niemu czy przeciwko Zjednoczonej Prawicy.

Reklama

„Mają prawo ludzie manifestować, i z prawicy, i z lewicy, i takie, i inne poglądy. Warszawa musi być nowoczesnym miastem, otwartym, ale moje prywatne poglądy są takie, że nie będę wspierał tego typu przedsięwzięć (Parady Równości - PAP) jako osoba prywatna” - powiedział.

Na uwagę dziennikarzy, że kilka lat temu nie godził się na to, aby „robić z Warszawy Sodomę i Gomorę” odpowiedział: „Dalej uważam, że Warszawa nie powinna być miejscem sporów ideologicznych”.

Dodał, że w jego ocenie prezydent Warszawy musi być osobą, która „pragmatycznie będzie rozwiązywała problemy mieszkańców”. Zauważył, że „drogi, boiska, czy sport nie mają żadnych barw politycznych”.

Odnosząc się do kontrkandydata z „Koalicji Obywatelskiej” PO i Nowoczesnej Rafała Trzaskowskiego, Patryk Jaki ocenił, że chce on „Warszawy ideologicznej”. „Mówi (Trzaskowski - PAP) o inwestowaniu pieniędzy publicznych w kwestie ideologiczne, a ja mówię, że w kwestie ideologiczne nigdy nie będę inwestował ani swojego czasu, ani pieniędzy publicznych” - powiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy.

Polityk podkreślił, że Warszawa „musi być miastem pragmatycznym, które będzie się koncentrowało na rozwiązywaniu takich „problemów fundamentalnych miasta”, takich jak „korki, edukacja, żłobki, przedszkola i sport”.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. (PAP)