Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział podczas spotkania z szefem ukraińskiego resortu obrony Stepanem Połtorakiem, że dla bezpieczeństwa Europy bardzo ważne jest powodzenie Ukrainy i należy wspierać ją w próbach przybliżania się do NATO.

Jak poinformowała służba prasowa ministerstwa obrony Ukrainy, w trakcie czwartkowego spotkania ministrów w Brukseli szef polskiego MON oświadczył, że "dla wszystkich jest bardzo ważne, żeby Ukraina pozostawała niepodległym państwem".

"To straszne, kiedy niepodległy kraj staje się celem agresji sąsiedniego państwa - Federacji Rosyjskiej i widzimy realny portret agresora, a nie obrazek z rosyjskich mediów. Będziemy umacniać naszą współpracę i spotykać się jak najczęściej dla rozwiązywania wszystkich bieżących spraw" - powiedział Błaszczak.

Reklama

Według ukraińskiego resortu obrony, w trakcie spotkania Błaszczaka z Połtorakiem omówiono sytuację bezpieczeństwa w Europie i na Ukrainie. Rozmawiano również o doskonaleniu działalności wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej, LITPOLUKRBRIG.

Od 2014 roku na wschodzie Ukrainy trwa konflikt zbrojny między wspieranymi przez Rosję separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi. W konflikcie zginęło ponad 10 tys. osób. Ukraina należy do krajów aspirujących do członkostwa w NATO.