W niedzielę o 7 rano rozpoczęły się wybory parlamentarne w Słowenii Według sondaży żadne z 25 ugrupowań nie będzie miało większości w 90-osobowym parlamencie. Największe szanse na zwycięstwo ma prawicowo-nacjonalistyczna Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS).

Jej lider to były dwukrotny premier, 59-letni Janez Jansza. Pokonany w wyborach 2014 roku, prowadził poprzednią kampanię z więzienia z powodu zarzutów korupcyjnych. Został uniewinniony przez Sąd Konstytucyjny.

W obecnej kampanii wyborczej Jansza liczy na powrót do władzy, skupiając się na podsycaniu obaw przed imigrantami; ma poparcie innego przeciwnika imigracji, premiera Węgier Viktora Orbana, który przyjechał nawet na jeden z jego wieców przedwyborczych.

W szczycie kryzysu imigracyjnego w 2015 roku przez Słowenię w drodze ku Europie Zachodniej przeszło 500 tys. imigrantów. Obecnie, według oficjalnych danych, w kraju przebywa tysiąc uchodźców i starających się o azyl.

Według analityków Janszy nie uda się powrócić do władzy, gdyż może nie być chętnych do utworzenia z jego ugrupowaniem koalicji, oprócz małej centroprawicowej partii Nowa Słowenia (NSi). Najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym kilka mniejszych ugrupowań utworzy koalicję, nie dopuszczając do niej SDS.

Dotychczas drugie miejsce w sondażach zajmowało antysystemowe ugrupowanie Lista Marjana Szareca (LMS) - byłego satyryka i burmistrza miasta Kamnik, który w 2017 roku bezskutecznie ubiegał się o prezydenturę. W ostatnim tygodniu to ugrupowanie zaliczyło duży spadek notowań.

Według badania ośrodka Mediana, LMS, która nigdy nie startowała w wyborach do parlamentu, może otrzymać poparcie w wysokości 8,2 proc., a tuż za nią znajdzie się socjalliberalna partia SMC odchodzącego premiera Miro Cezara.

Na dalszych miejscach plasują się, z różnymi wynikami, Zjednoczona Lewica (ZL) i Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii (DeSUS). Szanse na przekroczenie czteroprocentowego progu wyborczego mają też: konserwatywna Słoweńska Partia Ludowa (SLS), nacjonalistyczno-populistyczna Słoweńska Partia Narodowa (SNS) i Sojusz byłej premier Alenki Bratuszek.

Przed nowym rządem stanie zadanie prywatyzacji największego państwowego banku Nova Ljublanska Banka. Ustępujący rząd zgodził się na jego sprzedaż w zamian za zgodę Komisji Europejskiej na pomoc państwa dla tego banku w 2013 roku.

Nowy gabinet będzie się musiał także zająć reformą niewydolnego państwowego sektora ochrony zdrowia i systemu emerytalnego.

Lokale wyborcze w Słowenii zamknięte będą o godzinie 19. Zaraz po tym mają zostać opublikowane wyniki sondaży exit poll. Uprawnionych do głosowania jest 1,7 mln obywateli. (PAP)

jo/aszw/