Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem odbędzie się w środę, przy okazji szczytu unijnego w Sofii - poinformował we wtorek rzecznik KE Margaritis Schinas.W poniedziałek Juncker rozmawiał z Morawieckim przez telefon. "Przywódcy spotkają się także na szczycie w Sofii jutro. Zgodzili się, że razem z wiceszefem KE Fransem Timmermansem będą kontynuowali konstruktywny dialog (w sprawie praworządności - PAP)" – powiedział Schinas.

Dodał, że również w środę Timmermans przedstawi kolegium komisarzy w Brukseli informacje na temat stanu dialogu z Polską.

Szczyt UE-Bałkany Zachodnie odbędzie się w Sofii w czwartek. W środę unijni przywódcy spotkają się w stolicy Bułgarii na kolacji, by rozmawiać m.in. o wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem oraz o kwestiach handlowych.

Timmermans na poniedziałkowym spotkaniu ministrów ds. europejskich krajów UE w Brukseli przedstawił stan rozmów prowadzonych pomiędzy Polską i Komisją Europejską na temat praworządności. Na konferencji prasowej po spotkaniu powiedział, że ma nadzieję, iż w najbliższych tygodniach uda się dojść do porozumienia z polskim rządem w sprawie praworządności. Podkreślił, że osiągnięto pewne postępy, nadal jednak niewystarczające.

"Mam nadzieję, że wspólnie z polskim rządem możemy wykorzystać kilka następnych tygodni, żeby znaleźć dalsze rozwiązanie problemów, o których mówi KE w swoich rekomendacjach" - powiedział wiceszef KE. Dodał, że do kolejnego posiedzenia Rady ds. Ogólnych 26 czerwca, na którym kwestia postępowania KE wobec Polski zostanie ponownie podjęta, możliwe jest "całe spektrum" rezultatów.

Z kolei minister ds. europejskich Konrad Szymański oświadczył po spotkaniu dziennikarzom, że w sporze dotyczącym praworządności Polska dokonała postępu, a dziś oczekuje na krok ze strony Komisji Europejskiej. Przyznał, że po wystąpieniu Timmermansa nie ma poczucia, by KE była gotowa do poczynienia jakichkolwiek istotnych kroków w tej sprawie.

W ostatnich miesiącach dialog między Polską a KE zintensyfikował się. Na początku maja doszło do spotkania szefa MSZ Jacka Czaputowicza, przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP oraz ekspertów z ministerstw z urzędnikami KE i Timmermansem. Wówczas padły zapowiedzi kolejnych zmian w ustawach okołosądowych, które zostały już przeprowadzone przez Sejm.