Sesja wiosenna Zgromadzenia Parlamentarnego NATO - podczas, której parlamentarzyści będą debatować o aktualnych wyzwaniach i zagrożeniach dla współczesnego bezpieczeństwa światowego - odbędzie się w dniach 25-28 maja w Warszawie - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Sejmu.

W wydarzeniu udział wezmą parlamentarzyści z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także delegaci z krajów stowarzyszonych i obserwatorzy.

Na początku sesji, w piątek 25 maja zaplanowany jest briefing prasowy przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, Sekretarza Generalnego Zgromadzenia i Przewodniczącego Delegacji Sejmu i Senatu do ZP NATO.

W sobotę 26 maja i w niedzielę 27 maja obradować będą komisje Zgromadzenia: polityczna, obrony i bezpieczeństwa, nauki i technologii, obywatelskiego wymiaru bezpieczeństwa oraz ekonomiczna i bezpieczeństwa. Podczas posiedzeń komisji przewidziane są wystąpienia przedstawicieli rządu, środowiska naukowego, organizacji pozarządowych i NATO.

Sesja wiosenna Zgromadzenia Parlamentarnego #NATO w Warszawie (25-28 maja 2018 r.) – zapowiedź i akredytacje dla prasy ➡️ https://t.co/T6miN8sNkX#natopawarsaw #Sejm #Senat pic.twitter.com/ja2r3dNc3e

— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 30 kwietnia 2018

Parlamentarzyści z państw członkowskich Sojuszu mają też dyskutować nad projektami sprawozdań opracowanych przez komisje Zgromadzenia. Wśród tematów, znalazły się m.in. takie tematy, jak: wzmacnianie polityki odstraszania NATO na Wschodzie, przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym ze strony Rosji oraz wyzwania dotyczące bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej.

Kancelaria Sejmu podkreśliła, że "kulminacyjnym punktem" szczytu parlamentarzystów NATO będzie poniedziałkowa sesja plenarna, na której głos mają zabrać najwyżsi przedstawiciele władz Polski – gospodarza wydarzenia, NATO i ZP NATO.

Kancelaria Sejmu przypomniała, że Zgromadzenie Parlamentarne NATO składa się z 260 członków z 29 państw członkowskich NATO oraz członków z 12 krajów stowarzyszonych i czterech delegacji krajów stowarzyszonych regionu Morza Śródziemnego, a także 8 delegacji parlamentarnych-obserwatorów.

ZP NATO obraduje podczas dwóch sesji plenarnych (wiosennej i jesiennej) odbywających się w poszczególnych państwach członkowskich. Prace Zgromadzenia prowadzone są również w pięciu komisjach. Delegacja Sejmu i Senatu do ZP NATO liczy 12 przedstawicieli i 12 zastępców (9 posłów i 3 senatorów). Przewodniczącym polskiej delegacji jest poseł PiS Marek Opioła.

Kancelaria Sejmu wskazała, że cele działalności Zgromadzenia obejmują m.in. wzmocnienie więzi między państwami członkowskimi NATO, promowanie demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, kontroli parlamentarnej nad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa oraz zapewnienie kontaktu między NATO a parlamentami narodowymi. ZP NATO jest niezależne od Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, ale utrzymuje regularne i intensywne relacje z NATO.