Koalicja PO i Nowoczesnej stała się faktem, jest nadzieją dla wielu Polaków i Polek, połączeniem doświadczenia i energii, nowości; zrobimy wszystko, by wygrywać kolejne wybory - powiedziała w sobotę przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
Reklama

W swoim wystąpieniu podczas konwencji mazowieckiej PO i Nowoczesnej Lubnauer podkreśliła, że samorządy to "wielki sukces Polski".

"Czy PiS tego chce, czy nie, wykazały się dużą sprawnością zarówno w gospodarowaniu mieniem wspólnym, jak i rozwiązywaniu problemów swoich społeczności; skutecznie podnoszą też poziom życia mieszkańców, jak również pozyskują środki europejskie. Samorząd się sprawdził i dziś przeżywa renesans - to wielki powód do dumy wszystkich Polaków i nadzieja, nadzieja na lepszą przyszłość i rozwój małych ojczyzn, i lepszą jakość życia mieszkańców" - mówiła szefowa Nowoczesnej.

Zapewniła, że koalicja Platformy z Nowoczesną nie pozwoli na przejęcie samorządów przez PiS. Koalicja ta - według niej - "może zwyciężać i zwycięży w najbliższych wyborach". "Jesteśmy tutaj, żeby obronić samorządy przed zarazą PiS, nie pozwolimy zainfekować samorządów stylem rządzenia w kraju" - dodała Lubnauer.

Podkreśliła, że najbliższe wybory "będą najważniejszym od lat plebiscytem". "Zadecydują o tym, jaki będzie samorząd: czy to będzie samorząd kreatywny, otwarty na ludzi, bliski człowiekowi, czy to będzie samorząd pełen konfliktów, awantur i polityki historycznej. Ale również te wybory zadecydują o tym, jaka będzie Polska: czy będzie to Polska, gdzie będzie wszędzie władza PiS-u, czy też wolne obszary, takie jak samorząd, staną się impulsem do zmiany władzy w całej Polsce" - doprecyzowała liderka Nowoczesnej.

Zapowiedziała, że koalicja PO i Nowoczesnej zaprezentuje w nadchodzących wyborach "zgraną ekipę, która da nowy impuls samorządom". Wśród elementów koalicyjnego programu dla samorządów wymieniła nadzór nad praworządnością i przejrzystość procedur, liberalne wartości w obszarze jakości życia i kultury, poszukiwanie nowych inwestycji, rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego, usprawnienie administracji samorządowej, poprawę stanu środowiska naturalnego i jakości powietrza oraz rozwój transportu publicznego, mądre planowanie przestrzenne oraz pomoc rodzinom "w opiece nad dziećmi, osobami starszymi i osobami niepełnosprawnymi".

Nawiązała w tym kontekście do wyników zeszłotygodniowych wyborów parlamentarnych na Węgrzech, które - zdaniem Lubnauer - "pokazały, czym kończy się brak zdolności do współpracy, brak odpowiedzialności". "Dlatego postawiliśmy na partnerstwo i budowę zaufania, bo tylko tak można zwyciężać" - zaznaczyła.

"Nasza koalicja obywatelska, koalicja Platformy i Nowoczesnej stała się faktem, jest nadzieją dla wielu Polaków i Polek, połączeniem doświadczenia i energii, nowości; zrobimy wszystko, by wygrywać kolejne wybory: mamy determinację, mamy zapał, mamy ideały, mamy odwagę (...) i siłę mamy" - podkreśliła przewodnicząca Nowoczesnej.