Sobotnia konwencja Platformy i Nowoczesnej była konwencją lokalną, pokazywała, że dogadaliśmy się z Nowoczesną na Mazowszu - mówił we wtorek wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Podkreślił, że program PO jest znany, a propozycje PiS to populizm.

Pytany na antenie TVN24, czy sobotnia konwencja Platformy i Nowoczesnej "bez żadnych obietnic, bez żadnych postulatów programów" nie była błędem, Siemoniak zaprzeczył.

"Mieliśmy w październiku wielką konwencję w Łodzi, pokazaliśmy program samorządowy Platformy" - powiedział. Podkreślił, że sobotnia konwencja była konwencją "lokalną, regionalną, mazowiecką". "Po to, by pokazać, że dogadaliśmy się na Mazowszu z Nowoczesną" - dodał.

Dopytywany, kiedy Platforma zaproponuje "konkrety", Siemoniak zapytał w odpowiedzi: "A usłyszeliśmy konkrety jakieś z PiS-u?". "Przecież to są takie populistyczne obietnice" - ocenił.

Reklama

"Znajdą pieniądze na leki dla ciężarnych kobiet, ponieważ ciężarne kobiety prawie nie biorą żadnych leków. Będzie obniżka CIT-u dla małego procenta (przedsiębiorców - PAP), ponieważ wszyscy mali przedsiębiorcy płacą PIT. To są tego rodzaju propozycje" - powiedział Siemoniak. Jak mówił, na konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy zobaczył "wszystkie grzechy partii rządzącej". "To była konwencja tłustych, zadowolonych kotów - z nagród, z wysokich pensji" - powiedział Siemoniak.

Na uwagę, że "może warto zaproponować coś ludziom", Siemoniak odparł, że Platforma będzie to robiła. "To my wiele miesięcy temu mówiliśmy o trzynastej emeryturze, o PIT, który zostaje na dole w samorządzie, o biurokracji - konkretem, czyli likwidacją urzędu wojewodów" - wymieniał Siemoniak. Jak dodał, program Platformy "jest znany od wielu miesięcy".

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna". Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zapowiedział 5 nowych projektów, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych.

Tego samego dnia miała miejsce również konwencja mazowieckiej PO i Nowoczesnej. Poinformowano na niej o zawiązaniu koalicji, która obejmie m.in. wspólne listy do sejmików (w Warszawie również do rady miasta i rad dzielnic), a także kandydatów na włodarzy miast. Jak zapowiedzieli liderzy PO i Nowoczesnej, obie formacje wystartują wspólnie pod nazwą "Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska".