Klub PiS złożył w piątek w Sejmie projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej ds. VAT. Komisja ma liczyć 9 członków i zbada działania instytucji w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Zgodnie z projektem pełna nazwa komisji to "komisja śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego".

Rzeczniczka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska zadeklarowała zainteresowanie powołaniem komisji ds. wyłudzeń VAT. "My już wcześniej mówiliśmy, kiedy pierwszy tego typu wniosek w sprawie komisji (autorstwa Kukiz'15 - PAP) wpłynął do Sejmu, że oczywiście można usiąść i wziąć udział w takich pracach, ponieważ wyjaśnienie tego, co się działo parę lat wstecz, że taka luka VAT-owska była większa. Warto to wyjaśnić, po to, żeby pewnych błędów nie popełniać ponownie" - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

Podkreśliła jednak, że taka komisja śledcza nie może być "politycznym batem", tylko musi być oparta "o merytoryczne wyjaśnienie pewnych mechanizmów" i sformułowanie wniosków na przyszłość. "Dzisiaj nie mamy najmniejszych wątpliwości, że powrót do tematu komisji śledczej wynika wyłącznie ze spadających notowań Prawa i Sprawiedliwości" - oceniła Hennig-Kloska. "Nie mam wątpliwości, że PiS będzie się chwytać każdej gałęzi, żeby pociągnąć je trochę do góry. Jedną z takich gałęzi właśnie ma być komisja śledcza w sprawie VAT" - dodała.

Reklama

Zapowiedziała, że Nowoczesna weźmie udział w pracach komisji ds. wyłudzeń VAT, po to, by "merytorycznie wyjaśniać w jaki sposób doszło do tego, że VAT w ograniczonym zakresie wpływał do budżetu państwa". Hennig-Kloska poinformowała też, że Nowoczesna będzie wnioskować o to, by rozszerzyć zakres prac komisji, tak by zajęła się nie tylko badaniem lat rządów PO-PSL.

Zgodnie złożonym w zeszłym roku w Sejmie projektem Kukiz'15, komisja śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych, podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego, miała objąć okres od 2007 roku do 2017 roku.(PAP)

autor: Marta Rawicz