Komisja śledcza ds. VAT jako instytucja parlamentu jest jak najbardziej uprawniona - powiedział w piątek w telewizji wPolsce.pl rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dobrze jest, jeśli takie organy zajmują się takimi sprawami - dodał.

Poseł PiS Marcin Horała poinformował w piątek na Twitterze, że "projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT został złożony w Sejmie".

Łapiński pytany o zapowiedź powołania komisji powiedział, że jego zdaniem komisja śledcza jako instytucja parlamentu powołana do wyjaśnienia wyłudzeń VAT "jest jak najbardziej uprawniona".

Reklama

Tłumaczył, że sprawa wyłudzeń VAT "jest na pewno teraz wyjaśniana i przez służby specjalne i przez prokuraturę".

"Sprawa jest w jednym aspekcie oczywista, że przez kilka ładnych lat, a może i kilkanaście, Skarb Państwa - czyli my, Polacy - rokrocznie traciliśmy po kilkanaście miliardów złotych" - wskazał. W jego ocenie "materia jest skomplikowana i obejmuje ładnych kilka lat, pewnie z dekadę". "Pytanie, czy uda się to prześwietlić i wyjaśnić" - mówił Łapiński.

Reklama

Jego zdaniem "dobrze jest, jeśli takie organy, jak komisja śledcza Sejmu zajmują się takimi sprawami".

Zgodnie z projektem uchwały PiS ws. powołania komisji śledczej ds. VAT, komisja będzie liczyć 9 członków i zbada działania instytucji w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT został złożony w Sejmie.

Zgodnie z projektem pełna nazwa komisji to "komisja śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego".

Poseł PiS Waldemar Buda poinformował, że projekt przewiduje udział w komisji 5 osób ze strony PiS oraz 4 miejsca dla polityków opozycji.