"Nie ma jeszcze decyzji kto będzie kandydatem na prezydenta Warszawy" - powiedziała Mazurek podczas konferencji prasowej w Sejmie. Dopytywana, czy zostanie to ogłoszone podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzianej na 14 kwietnia odparła, że "nie sądzi".

Dodała też, iż "nie jest tajemnicą", iż dzisiaj przed PiS jest decyzja, czy będzie to wiceszef MS Patryk Jaki lub szef KPRM Michał Dworczyk.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska", który ukazał się w środę podkreślił, że ostateczna decyzja, kto będzie kandydatem PiS na prezydenta stolicy, nie została podjęta, ale to "bardzo szybko nastąpi". "Nie jest tajemnicą, że wybór padnie albo na Patryka Jakiego, albo na Michała Dworczyka. Gdybyśmy kierowali się jedynie sondażami – dziś przecież wszystkie partie je przeprowadzają – to należałoby ocenić, że szanse tego drugiego w rywalizacji o prezydenturę stolicy są większe" - powiedział Kaczyński.

"Sęk w tym, iż wyrazistość pana Jakiego ma zdolność mobilizującą nie tylko jego zwolenników, lecz także przeciwników. Michał Dworczyk zdaje się mieć większe szanse na poszerzenie dzisiejszego elektoratu PiS w stolicy" - ocenił Kaczyński. Podkreślił jednocześnie, że ostatecznej decyzji na razie nie ma.

14 kwietnia ma się odbyć konwencja PiS w Warszawie m.in. z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Prawo i Sprawiedliwość podsumuje wówczas dwa lata swych rządów; nakreśli też założenia programowe na kolejne lata.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. (PAP)

autor: Maciej Zubel