Nie wykluczam, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, PiS złoży wniosek ws. powołania komisji śledczej ds. nieprawidłowości m.in. wokół podatku VAT - powiedział w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

W czwartek poseł PiS Marcin Horała zapowiedział, że klub PiS zamierza powołać komisję śledczą ds. nieprawidłowości przede wszystkim wokół podatku VAT. Według wcześniejszych zapowiedzi polityków PiS, projekt uchwały dotyczący jej powołania ma zostać przedstawiony i złożony w Sejmie "bezpośrednio po świętach".

Sasin, pytany w TVN24, kiedy powstanie komisja odparł: "Ona musi powstać w najbliższym czasie i powstanie. Nie wykluczam, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, ten wniosek pojawi się ze strony klubu Prawa i Sprawiedliwości".

Reklama

Podkreślił, że w sprawie wyłudzeń podatku VAT "nie może być tak jak dotychczas (...) że nie ma winnych". W jego ocenie, w trakcie prac, komisja śledcza ds. VAT powinna przesłuchać m.in. kierownictwo Ministerstwa Finansów z ubiegłych lat, w tym szefa resortu w czasach koalicji PO-PSL Jacka Rostowskiego.

Według Sasina, Rostowski jest "kluczową postacią tej afery". "Sam widziałem pisma kierowane do ministra finansów, chociażby przez prof. (Witolda) Modzelewskiego, który zwracał uwagę na patologie w tym systemie (podatkowym) i wtedy, kiedy miliardy wypływały. Odpowiedź ministra Rostowskiego była taka, że resort nie dostrzega tego problemu" - mówił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dodał, że PiS, w trakcie prac komisji ds. VAT "chciałoby zapytać", dlaczego tak było.

We wrześniu ub.r. ówczesna premier Beata Szydło zapowiedziała, że komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT powstanie, kiedy będzie podjęta decyzja polityczna. Dodała, że "Polakom należy się wyjaśnienie, gdzie ich pieniądze wypływały".

W połowie września ub.r. klub Kukiz'15 złożył do marszałka Sejmu projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych, podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Projekt zakładał, że komisja miałaby badać okres od 2007 do 2017 roku.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów. Do projektu dołącza się uzasadnienie wskazujące potrzebę i cel powołania komisji. Komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm bezwzględną większością głosów.

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia 2018 r.