Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała w czwartek, że Moskwa jest zaniepokojona "militaryzacją" Polski, której potwierdzeniem - jak oceniła - jest niedawne podpisanie przez Polskę umowy na dostawę systemu Patriot.

Przedstawicielka MSZ Rosji zwróciła uwagę, że Polska podnosi wydatki na obronność i podejmuje "poważne wysiłki" w celu modernizacji technicznej jej sił zbrojnych. Polska również "reformuje system dowodzenia wojskami i zwiększa ich liczebność" - zauważyła.

Jak dodała, władze Polski również zabiegają o zwiększenie sił i sprzętu sojuszników z NATO na terytorium kraju. "Trwa realizacja planów amerykańskich dotyczących stworzenia na północy Polski bazy obrony przeciwrakietowej" - wskazała.

Reklama

"Oceniamy podejmowane kroki jako element destabilizacji sytuacji wojskowo-politycznej w Europie i zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Federacji Rosyjskiej" - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji.

Zapewniła następnie, że "środki obronne Rosji są wystarczające do zapewnienia nietykalności jej granic zachodnich" i obrony jej terytorium.

Polska podpisała w środę umowę na dostawę amerykańskich rakietowych kompleksów obrony powietrznej Patriot. Podpisanie umowy oznacza, że Polska dołączy do grona 15 państw będących ich użytkownikami, wśród których jest pięć europejskich krajów NATO.