Reklama

Cywile wydostają się z miejscowości Kafr Batna, Hamurija, Dżisrajn i Sakba - powiedział dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

Prorządowa telewizja syryjska Al-Majadin podała w czwartek przed południem, że armia bliska jest przejęcia Hamurii i pokazała tłumy cywilów niosących na ramionach dzieci i dobytek, idących w stronę pozycji żołnierzy syryjskich.

Według cytowanego przez agencję RIA rosyjskiego generała z ośrodka monitorującego zawieszenie broni w Syrii, do końca dnia w czwartek liczba cywilów, którzy skorzystają z otwarcia korytarza humanitarnego, powinna zwiększyć się co najmniej do 13 tys.

Jednocześnie do północnej części Wschodniej Guty dotarł w czwartek drugi konwój z pomocą humanitarną Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), składający się z 25 ciężarówek, jak podała organizacja.

Konwój, zorganizowany przy współpracy MKCK i ONZ, przywiózł do enklawy około 340 ton żywności - poinformował agencję Reutera Syryjski Czerwony Półksiężyc.

Pierwszy konwój MKCK dotarł do Wschodniej Guty 5 marca, ale jak podała wówczas agencja AP, z 14 spośród 46 ciężarówek nie wyładowano całości pomocy humanitarnej z powodu trwającego ostrzału. (PAP)