54-letni Ho Van Hai, który jest lekarzem, usłyszał wyrok w czwartek, na zakończenie procesu trwającego zaledwie jeden dzień. Sąd orzekł ponadto, że po odbyciu wyroku mężczyzna przez dwa lata będzie objęty nadzorem.

Według sądu aresztowany w listopadzie 2016 roku bloger w swoich tekstach publikowanych na Facebooku pod pseudonimami Doctor Ho Hai i BS Ho Hai szkalował przywódców komunistycznego Wietnamu, szkodził ich wizerunkowi, przeinaczał fakty dotyczące polityki władz kraju i nawoływał do bojkotu wyborów.

Wietnam w ciągu ostatnich 30 lat stał się jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Azji Południowo-Wschodniej dzięki reformom ekonomicznym na dużą skalę, licznym inwestycjom zagranicznym i rozwijającemu się handlowi. Mimo to komunistyczne władze nie tolerują ruchów, które mogłyby zagrozić jednopartyjnemu systemowi politycznemu.

Reklama

Associated Press zauważa, że tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Wietnamie wyroki więzienia za "antypaństwową propagandę" usłyszało siedem osób, a w grudniu za terroryzm i dywersję skazano kilkanaście osób. W grudniu poinformowano o utworzeniu w tym kraju liczącej 10 tys. osób jednostki wojskowej Force 47, której zadaniem ma być walka z "niesłusznymi poglądami" w internecie. (PAP)

ulb/ ap/